Dini Soru / Sorular / Yerde para bulmak

Yerde para bulmak

Sponsorlu Bağlantılar

Soru

Yerde 90 lira para buldum parayı aldım daha sonra parayı özürlü çocuğu olan fakir bir bayana verdim. bana bu paranın vebali var mıdır?

Cevaplar
Yolda veya herhangi bir yerde bulunan para ve diğer kıymetli şeyler ya alınmaz geçilir ya alınıp muhafaza edilerek sahibi aranır. Alınmadan gidilirse hiçbir şey lâzım gelmez. O takdirde hiçbir mesuliyet ve korku yoktur. Ama alınıp da sahibine verilecekse yapılacak işler vardır. Şöyle sıralamak mümkün olur:

– Bulunan şey, bulunduğu yerden uzaklaştırılmadan şahidlendirilir: “Ben şu kadar parayı, yahut şu değerde bir şeyi buldum. Sahibini aramak niyetiyle de aldım. İsmim, evim, adresim şudur, gelsin alsın, sizler şahid olun.” denir ve bir sene kadar bu para ve mal ilân edilir. Bu müddet zarfında sahibi çıkarsa verilir. Çıkmazsa sahibi adına bir hayır yerine yahut da müstehak bir fakire şahit tutularak hibe edilir.

Not:
Günümüzde, buluntu mallarla ilgili yapılacak şey, bunları polis veya zabıta gibi devletin ilgili kurumlarına teslim etmektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Muhabbet kuşum öldü çok üzgünüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

3 Yorumlar

  1. Sahibi gelse doksan liram sendeymiş ver dese geri vermeye mecbursunuz o yüzden verdiğiniz hayrı kendi cebinizden yapmış sayılırsınız ona ben senin parayı hayır yaptım diyemezsiniz esas sahibinin kul hakkına girersiniz

  2. Hayırlı günler. Ben işlek bir cadde de 5 lira para buldum. Alıp ihtiyacı olan birine vermek istedim. Ama bir dilenci bulamadım. Bazı ev eşyası satan dükkanlar da Sadaka kutuları var bunlara atsam Sadaka olur mu acaba diye düşündüm ve atmadım. Size soruyorum hocam bu 5 lirayı SMS yoluyla bir bağışta bulunsam olur mu. Ve de o sahibinin adına mı bağışta bulunmam lazım. Parayı harcamadım duruyor hala. Bu parayı nasıl Sadaka olarak vermemi önerirsiniz. Yardımcı olursanız sevinirim. SMS yoluyla Sadaka aklıma geldi en sonunda benim. Şimdiden Allah razı olsun.

  3. Hayırlı günler bu 5 lirayı bir hayır kurumuna verebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.