Dini Soru / Sorular / Yaratma kelimesini kullanmak

Yaratma kelimesini kullanmak

Sponsorlu Bağlantılar

Yaratma kelimesini kullanmak

Soru

Bazı markalarda ürünler için devrim yaratan falan bu ürünün yaratıcısı ürünü yarattı gibi kelimeler kullanılıyor bunun günahı sadece onlarimi yoksa bizde bu ürünü alırsak vebal altına girer miyiz küfre düşer miyiz lütfen artık cevaplayabilir misiniz.

Cevaplar
Sorunun cevabının bir açıklaması şöyledir:

YARATMA işinin sadece Allah Teâlâ’ya mahsus olduğunda kimsenin şüphesi yoktur. Bu nedenle insan eylemleri için yaratma kökünden bir kelimenin kullanılması en azından kulağa hoş gelmeyen bir ifade tarzıdır. Sözlük bilgisi olarak ya da Kur’an’ımızdaki kullanımı incelendiğinde bu kelimenin kullanılmasının haram olmayacağına dair bir ipucu da çıkabilir. Bu nedenle de sakıncalı kullanımlar arasında zikredilmemiş olabilmektedir. Şu kadar ki, bu kelimenin Arapça karşılığı olan HALAKA ya da Türkçe’deki YARATMA kelimesini insan için kullanmak haramdır diyemeyiz ama kullanılmamasını tercih etmek gerektiğini söyleriz.

İnsanlar bu kelimeyi yoktan var etme anlamında değil de var olana yeniden şekil verme manasında kullanırlarsa bir sakıncası olmaz. Zira Allah’tan başka hiçbir kimse yoktan var edemez. Her şeyin yaratıcısı O’dur. İnsanlar sadece var olanı keşfeder, icat eder ve yeni bir şekil verir. Olana şekil verme anlamında yaratma kelimesi, Kur’an-ı Kerim’de İsa aleyhisselam için de kullanılmıştır. İlgili ayet şöyledir:

“(İsa) elçi olarak gelecek ve şöyle diyecektir: “Size Rabbinizin mucizesi ile geldim. Sizin için çamurdan bir kuş heykeli yaratacağım, sonra ona üfleyeceğim. O, Allah’ın izni ile bir kuş olacaktır. Doğuştan kör ve alaca hastalığına tutulmuş olanları iyileştireceğim. Allah’ın izni ile ölüleri dirilteceğim. Evlerinizde neler yediğinizi ve neleri biriktirdiğinizi size bildireceğim. Bu sizin için tam bir belge olacaktır; eğer inanacaksanız.” (Âl-i İmran, 3/49)

Dolayısıyla bu kelimeleri kullanan markaları veya ürünleri kullanma da caizdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allah beni seviyor mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Yorumlar

  1. Ama ben onların bu kelimeye ne maksatla soyledigini bilmiyorum var olanı keşfetmek anlamidami kullanmislardir acaba yinede vebal altina girermiyim alırsam alirsam başıma kötü bi şey gelecekmis gibi vesvese yapıyorum

  2. Sen hiçbir şekilde vebal altına girmezsin. Bunun bir vebali varsa onlara aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.