Dini Soru / Sorular / Vesveseden kurtulmak için ne yapmak gerekir

Vesveseden kurtulmak için ne yapmak gerekir

Sponsorlu Bağlantılar

Vesveseden kurtulmak için ne yapmalı

Soru

Hocam çok aşırı vesveseli birisiyim ve bundan kurtulmak istiyorum. Vesveseden kurtulmak için ne yapılmalıdır?

Cevap

Vesveseden kurtulmanın en güzel ve kestirme yolunu yüce Allah kitabında haber vermiştir. Şeytanın hilesinin çok zayıf olduğunu ve insana sadece bir düşünce vermeye çalışmaktan asla öteye gidemeyeceğini her mümin bilmesi gerekir.

Kuranı kerimde vesvese ve şaytanın hileleri hakkında şöyle buyrulmuştur:
“Bununla beraber şeytandan (gelen) bir vesvese seni dürtecek olursa, hemen Allah’a sığın! Çünkü Semi (her şeyi işiten), Alim (hakkıyla bilen) ancak O’dur.” (Fussılet, 36)

“(Allah’dan) gerçekten sakınanlar, kendilerine şeytandan (gelen) bir vesvese dokunduğu zaman, (Allah’ın emir ve yasaklarını) hatırlayıp derhâl (hakikati) gören kimselerdir. (A‘râf, 201)”

“Ve de ki : “Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Rabbim! (Onların) yanımda bulunmalarından dahi sana sığınırım.” (Mü’minûn, 97-98)

İbnu Abbas (ra) anlatıyor:
“Resûlullah (asm) buyurdular ki:
“Şeytan insanoğlunun kalbinin üzerinde tünemiş vaziyette bekler. Allah’ı zikredince siner, çekilir, gaflet etse vesvese verir.” (Buhârî)

İbnu Abbas bana dedi ki:
“Eğer içinde herhangi bir vesvese bulursan şöyle de: “O (Allah), hem evveldir, hem ahirdir, hem zahirdir, hem batındır. O her şeyi bilendir” (Hadid, 3)

 

İçimdeki vesveseden kurtulmak için neler yapılmalı

Soru

Merhabalar hocam, ben büyük söz etmediğim halde şeytanın vesveseleriyle sürekli acAba büyük mü konustum diye düsünüyorum, içimden sürekli saçma sapan seyler düsünüyorum. Örneğin; ben bu işe kafayı taktıysam olmaz zaten demem büyük konusmak mıdır? Sorum saçma gelecektir belki ama yardımınıza ihtiyacım var hocam Allah rizasi icin cevaplayın..

Cevap

Merhaba, yazınızı okudum ve anladığım kadarıyla özgüven eksikliğinden kaynaklı bazı kuruntular oluşuyor kafanızda. Bu kuruntuların oluşmasında şeytanın vesveseleri de olabilir başka bir şey de. Sanal ortam da size yardımcı olmam güç bu yüzden çevrenizde bir psikoloğa uğramanız size faydalı olacaktır.

 

 

Vesveseden kurtulmak için ne yapmak lazım

Soru

Vesveseden kurtulmak için ne yapmam lazım?

Hocam 16 yaşındayım. Bende aşırı derecede vesvese var belkide aşırılıktan da fazla. Hocam artık konuşamaz hale geldim. Şimdi neden konuşamaz hale geldin diye soracak olursanız her konuştuğumda acaba dinden çıkarıcı söz mü söyledim, acaba küfür mü ettim, gibi gibi buna benzer çok şüpheler geliyor. Hatta namaz kılarken duaları, sureleri bile okuyamaz hale geldim namazdaki söylenen tekbirleri ondan sonra namaza başlarken niyet edilmesi gerek ama ben edemez hale geldim hocam artık dua bile edemiyorum edersem anında şüphe oluyor. Çünkü acaba şirk mi yaptım gibi şeyler geliyor. Hocam artık vesvesenin en felç edici hastalığına yakalandım. Hocam randevu aldım. Hocam doktora gideceğim gitmeden önce sizden de biraz dinleyeyim dedim biraz anlatır mısınız.

Cevap

Selamun aleykum. İnşaallah atlatacaksın en doğrusunu yapmışsın. Ama birde alim bir insana giderek yüzyüze sıkıntılarını anlat. Hepsi geçicidir Allah’ın izniyle. Şunu kesinlikle bilmen lazım ki Allah sana asla vesveseden dolayı günah yazmaz. Buna iman etmen lazım. Eğer buna inanmazsan bu sıkıntı senden gitmez. Allah’ın sana ceza vermediği konularda sen kendi kendine ceza veriyorsun. Allah’a emanet ol.

 

Soru
Aleykum selam. Dini anlamda insan için asla herşey bitmez. Sen kendine bunun vesvese edindiğin için öyle düşünmektesin. Namazlarını bırakma ve dua ile Allah’tan yardım iste. Bunların tümü geçicidir Allah’ın izniyle.

Cevap
Sa hocam. Vesvese hastalığına yakalandım uzun bir süre depresyona girdim panik atak yaşadım ve suanda hiçbirşey hissedemiyorum sanki bütün manevi duygularım yok olmuş gibi hissediyorum içimden hiçbirşey yapmak isteği gelmiyor yaptığım hiçbişeyden Mutlu olamıyorum kendimi huzurlu hissedemiyorum. Kalbin mühürlenmesi dedikleri olay mı bu? Nasıl eskisi gibi hissedebilirim kafam karmakarışık Kocaman bir boşlukta gibiyim? Bir insan için din konusunda herşey ne Zaman biter ? Bu durum psikolojik mi yoksa manevi bir durum mu? Kendimi bıraktım artık umudu kesmek üzereyim. Yardımcı olursanız sevinirim ?

 

Vesveseden kurtulmak için

Soru

Ben 7 aydır vesveseyle uğraşıyorum. Hamd olsun şu an vesevesem çok azaldı ama hep düşünüyorum necis var mı diye necis olan yeri temizlesem bile 2 dk sonra acaba temizledim mi derim lavabodan çıkamam kolay hep düşünürüm lavaboda neler yaptım iyi temizlendim mi diye sizce ne yapmalıyım?

Cevap

Günlük Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyül aziym diyebilirsin kardeşim. Her defasında besmele çekerek oku. Vesveselere önem vermedikçe azaldığını göreceksin bi iznillah. Allah’a emanet ol kardeşim.

 

Vesveseden kurtulmak için neler yapılmalı

Soru

Yardım edermisiniz hocam

Selamın aleyküm hocam vesvese benle uğraşıyor namaza gideceğim hata yaptım mı acaba oluyor bir şey yedim acaba kötü niyetim varmıydı? Bir olay daha oldu hocam acaba bir şey oldu mu sonra acaba temiz değilsem abdest açısından özür diliyorum ne zaman hata yapsam hocam abdestim acaba yerinde mi diyorum. Ne yapmam lazım hocam vesvese aldırmayın diyeceksiniz ama gene olacak sağolun hoca ..

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bütün bu anlattıkların birer vesvesedir sende farkındasın biliyorsun ama yinede önemsememeyi kabullenemiyorsun. Halbuki seni Allah bu konuda affettiği halde ve bunlar imanına bir alamet olduğu halde sen kendini üzüyor ve şeytanı sevindiriyorsun. Hoşuna gitmese bile önemsemeyerek şeytanı uzaklaştırabilirsin. Ayrıca şu dualar da inşaallah faydalı olacaktır.

“Bununla beraber şeytandan (gelen) bir vesvese seni dürtecek olursa, hemen Allah’a sığın! Çünkü Semi (her şeyi işiten), Alim (hakkıyla bilen) ancak O’dur.” (Fussılet, 36)

“(Allah’dan) gerçekten sakınanlar, kendilerine şeytandan (gelen) bir vesvese dokunduğu zaman, (Allah’ın emir ve yasaklarını) hatırlayıp derhâl (hakikati) gören kimselerdir. (A‘râf, 201)”

“Ve de ki : “Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Rabbim! (Onların) yanımda bulunmalarından dahi sana sığınırım.” (Mü’minûn, 97-98)

İbnu Abbas (ra) anlatıyor:
“Resûlullah (asm) buyurdular ki:
“Şeytan insanoğlunun kalbinin üzerinde tünemiş vaziyette bekler. Allah’ı zikredince siner, çekilir, gaflet etse vesvese verir.” (Buhârî)

İbnu Abbas bana dedi ki:
“Eğer içinde herhangi bir vesvese bulursan şöyle de: “O (Allah), hem evveldir, hem ahirdir, hem zahirdir, hem batındır. O her şeyi bilendir” (Hadid, 3)

Şeytanla karşılaşma halinde “Euzü Besmele” çekmek Kur’an-ı Kerim’den kolaya geleni okumak da iyidir. (Müslim)

 

Soru

Selim hocam bu zamana kadar ne sorduysam cevap verdiniz çok sağ olun ve icimi rahatlattiniz ama benim icim huzursuz ve aynı şeyler cevap anlamda ha bugün ha yarın olecem diye bekliyorum seytan öyle hisettiriyorki icimi huzursuz edip sikiyor bunu yazarken bile icim huzursuz.

Ya vesvese değilse doğruysa diyorum bn napicam böyle vesvese çok kötü birsey kendin hissinmis gibi hissettiriyor bu illet çok zor ne yapicam böyle aklıma çok şeyler geliyor beynimi huzurumu icimi kalbimi sikti sıkmaya devam ediyor. Ben onemsemiyorum ama hep aklımda nasıl onemsemessem gider ic sesim bu vesvese değil gerçek diyor bn daha huzursuzum bana bir akıl verin nerdeyse bir sene oldu bu sıkıntıyı çekerli iç sesim daha yeni oldu diyor oleceksin gibi korku his veriyor kisanki bnm hissinmis gibi öyle his yok desende aynı yardım lutfennnn.

Cevaplar
Kıymetli kardeşim. Kesinlikle emin olmalısın ki bunlar sendeki vesveseler ile takıntılardır. Bunlar geçecek Allah’ın izniyle. Sabırlı ol ve mücadele etmeye devam et. Şeytan seni her zaman farklı bir şekilde kandırmaya ve üzmeye çalışacaktır. Sen uyanık olmalısın ve bu hileleri önemsememelisin.

 

Selamun aleykum Selim hocam tüm cevaplarinizi tek yek okudum doktora gidin demişsiniz ama ben gidemem gitmekte istemiyorum durumumuz musait degil eşim boyle sorunum oldugunu bilmiyor ona belli etmiyorum size yaziyorum ben bunu kendi irademle yenmek istiyorum doktor doktor gezmek istemiyorum artik bunaldim yoruldum ben birde ben herşeyden etkileniyorum etkilenip kafaya takiyorum ruyayla ilgili birşey okusam etkilenip delirecek gibi oluyorum kalbim beynim sūrekli ruyamin çikacagini vesvese desem hayir deyip sadece kendimi kandiriyormusum gibi hisler geliyo ben napicam bu halde tek vasima vesvese oldugunu kabul edip irademe sahipcikmamakla geçmezmi bu dusuncelerim hocam insan isyanin eşine geliyo inanin çok yoruldum õlum haberi duydugumda gõrdugumde etkilenip hemen ruya geliyo basliyo gelsin vesveseler birde sanki binlatin gerçekte vesvese degilmiß gibi hislerde geliyo neden hocam açiklarmisimiz çok yoruldum ben bagirmak çagirmak istiyorum.

Hocam inanin bu ruya takintisi oyle bir hal aldiki ruyamin gerceklesecegini ve vesvese degilde kendimi kandiriyormusum gibi dusunceler hisler geliyo artik bana çok yorgunum artik napicam ben boyle.

Hocam inanin hamileligimin son ayindayim ve o kadar yorgun ve bitkin duşuyorumki uyuyamiyorum bile o derece onun uzerine bu ruya takintisi dedigim gibi hayattan zevk alamaz oldum umitsizlik içindeyim yaptigim hiç birşeyden zevk alamiyorum sirf bu ruya yuzunden dogum yapicam onun mutlulugu bile haram bana artik sikildim bunaldim ben ne duşunecegimi bilemez oldum eşimin brnim bu sikintimdan haberi olsa aramiz bozulur çunku bir yil ona cektirmedigim kalmadi soyleyin jocam ben napim ne kadar umursamasamda õylebir geliyo dedigim gibi ruyamin çikicagina ve gerçeklesecek hisler veriyo bebi bu usyana surukluyo sanki vesvese degilmiste gercekmis gibi neden ya neden çok huzursuz çok cnm sikkin napicam ben hocam bõyle intarmi isyanmi etmem gerek

Hocam birde su var mesela ruyayla ilgili geliuo akloma tum anlatiklarim bunlarin seytandan degilde melekten geliyormus gibi hisler duygular geliyo korkuyorum ben neye inanicam hercekten tum yasadiklarim vesveseden mi?

 

Vesveseden kurtulmak için ne yapmalıyım

Soru

Ben vesveseye kapılıyorum ne yapmam lazım
özür dileyerek gusülden sonra otururken vs menim çıkmış gibi oluyor af edersiniz ama çıkmıyor. Gibi şehvetle yada gözle hiç bir şey yok çıkmış gibi oluyor nasıl yeneceğim ve hiç bir şey yapmadığım halde gusül alasım geliyor ya temiz değilsem vs ne yapmam lazım acil yardım ..

Cevap

Değerli kardeşim Bunun vesvese olduğunu kendiniz zaten farkındasınız ama vesveseye karşı ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Vesvese olan durumlarda kesinlikle o şey önemsenmemeli ve asla dönüp o şey yapılmamalıdır ve hatta bakılmamalıdır. Çünkü insan vesveseden sorumlu değildir. Allah’ın size helal kıldığını neden kendinize sorun yapıyor ve zorlaştırıyorsunuz. İslam yapma gerek yok ve bu yaptığın sevap değil diyorsa o şeyi asla yapmamalısınız.

 

Vesveseden kurtulmak için ne yapılmalı

Soru

Hocam 16 yaşındayım. Yaklaşık 2 buçuk aydır aklıma ALLAH la ilgili kötü şeyler geliyor ve maalesef hocam şeytanla ilgili övücü sözler geliyor. Hocam vesveseymiş bunlar takmayınca geçermiş takarsan hastalığa dönüşürmüş. Ama herhalde hocam bende bu çok kötü bir hastalığa dönüştü hocam aklınıza gelebilecek bütün iğrenç sözler inkar sözleri de aklıma geliyor. Kalbim artık bitti herhalde hocam eski günlerime dönmek istiyorum ama çok zor gibi. Bu kötü düşünceler şeytan vesvese vermese bile aklıma geliyor hocam ne yapmam lazım? doktoramı gitsem acaba?

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Eğer mümkünse ilim sahibi birisine giderek sıkıntını anlatırsan daha kolay atlatırsın. Aslında vesvese olması insandaki imana delildir. Ayrıca vesvese hiç bir şekilde insanı günaha sokmaz. Aklına ne gelirse gelsin bundan sen sorumlu tutulmazsın. Ama maalesef bu bilindiği halde insanlar aklına takıyor ve kendilerini boş yere üzüyorlar.

 

 

Vesveseden kurtulmak için yapılması gerekenler

Soru

Selamun Aleykum hocam ben uzun zamandir vesveseden kurtulmak istiyorum, daha da artdi ben eskiden cok mutlu cok yasamayi seven bir insandim, simdi cok kotu cok korku icinde yasiyorum bana yardim edin hocam bu hayat bana kabus gibi olmus ruyamda bile rahat uyayamiyorum kotu ruyalar goruyorum biktik artik ben kendimle bas edemiyorum. Hocam asil sorunum benim icimden kufurlu vesveseler vardi onlar gecdi simdi en kotusu var hocam bir gun tovbe hasa kardesime icimden beddua etdim tovbe dedim estagfurullah dedim agladim neden boyleyim deye, kardesime bir sey olurdeye cok agladim,sonra daha kotulesdi, o gunden artdi beni bitirdi simdide kardesimin yanlislari gozumun onune geliyor benimle tartisdigimiz vaktimiz bana vurdugu vakitler gozumun onune geliyor ve cok ama cok.kotu beddualar.ediyorum icimden sonra agliyorum tovbe diyiyorum istemiyorum hayirdiyiyorum Estağfurullah diyiyorum birazda artiyor aklima kardesimin yanlislari geliyor benimle dalga gecdigi vakitler beni vurdugu vakitler geliyor aklima birazda cok beddua etmeye basliyorum,ben ne yapayim hocam istemiyor kardesimi cok seviyorum kendisine bir sey olursa ben cok yanliz galirim,cok seviyorum kardesimi ben neden boyleyim, kardesim dini bagli birisi, ben nankor hatta kardesim icimden hasa tovbe imansiz gitsin deye hasa beddua ediyorum, hasa Estağfurullah, Allahim sen gosterme diyiyorum boyle dedikdede icimden geciyor ben ne yapayim hocam bu vevesemi yoksa beni I yapiyorum nolur yardim edin derslerime konsantre olamiyorum gun boyu karfesimin yanlislari bana vurdu vakitleri aklima getiriyorum ve hasa tovbe beddua ediyorum hayatim yasayamiyorum eskisi gibi mutlu olmak istiyorum, hocam birde bunlari size yazdim deye kotu sey olurmu yani bedduam hasa tovbe tutarmi icimden yazarken size buraya yazarsan hasa bedduan tutar diyiyor,hocam bu da mi vesvese nolur yardim edin, Allah hepimizi gorusun amin.

Cevap

SELAMUN ALEYKUM kardesim EY MARAZ-I VESVESE İLE MÜPTELÂ! Biliyor musun, vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer; ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; havf etmezsen hafif olur, mahfî kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider. Bediuzzaman said nursinin iman vee kufur adli kitabını almani tafsiye ederim. Hocalarim daha iyi bilir ama sunu soyliyim kafani birseylerle mesgul et icine gelen şeyleri fazla kafana takma.ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.bide cok fazla ben ne yapica diye birilerine anlatma.

 

Vesveseden kurtulmak için ne yapmak gerekir

Soru

Öncelikle cümleten Selamın aleyküm hocaların sorum şudur size:

Ben eskiden kötü yani kötü yollar haram idda istimma vs vs hocam artık değiştim istimna yok 2 yada daha fazladır idda yok göz zinası yok vs vs hocam ben böyle degistim vesvese hastası oldum. Hocam çok kötüyüm arkadaşlara bakıyorum ben onlar gibi değilim aklıma küfürler kötü sözler neler neler anlatamam normal vesvese hastası değilim ben çok çok daha fazlası yine ksvlcsr tane vesvese ama nasıl alatamam size hocam anlayamazsınız halimi belkide. Hocam malum bu Cuma 3 aylar başlangıcı hocam nasipse oruclu olabilirim oruçluyken vesvese vs olacak normal ramazan ayında da bende eğlenmek aklıma turunç gelmemesi vs istiyorum yani gezitim eskileri unutuyum aklıma hep düşüne geliyor ben rahatsız okuyorum çok hocam pisikologa gerek varmı bunun için dua varmı acaba. Hocam 16 yaşında erkek bir bireyim hocam namazda niyazda tövbemdeyim hocam bana yardim edermisiniz emek verdim yazdım hocam sizde cevaplarsanız sevinirim belkide başkalarında bundan nasiplenicek. Hocam bana vesvese takılma vs çekerseniz iyi olur bu yöntem iyi olmuyor bana ne yapicam da bu vesvese yok olucak.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Oruçken ne vesvese gelirse gelsin orucuna zarar vermez.
Günahlar ister istemez aklına, gözünün önüne gelir; tövbe etmeye devam et. Allah atfettiği kullarını bir şekilde ferahlatır. Allah’a emanet ol kardeşim.

 

Vesveseden kurtulmak için yardımcı olurmusunuz

Soru

Ben size dertlerini anlatıyorum. Ben çok dardayım son zamanlarda vesvese beni iyice sıkıştırdı.Ailem küfre düşürücü şeyler söylemiş olabilir yani biri ve birkaçından şüpheleniyorum yanı birisi dedi.Onlarla muhabbet etmek istiyorum ama onlar küfre girmiş olabirler diye etmiyorum ayni şey okulda da böyle sürekli yalnızım ne muhabbet edeceğim ne de konuşacağım biri var.Bugün artik ağladım.Annem geldi anneme küfre dusmus olabileceği halde derdimi anlattım babamı aradı brimlr ilgilensinler diye bir şey demedim.Bazı şeyleri küfür olabileceği halde göze aldım. Mesela size de dediniz ya isin olmayan yerde bos yere oturma ben şuan oturuyorum bunları yazıyorum. Küfre düşmüş olabileceğim halde oturdum durdum. Çok tövbe ettim sürekli tövbe ettim.Çok daraldım bana yardımcı olun bilmediğiniz daha çok şey var.Ne yapayım? Çok yalnızım çok sıkıntılıyım.Şuan müslümanmıyım bilemiyorum. Ne yapacağım?Artik ben rahatlamak istiyorum.Bana bir yol gösterin.

Cevap

Merhaba kardeşim. Şeytanın seni bir robot gibi kullanmasına resmen izin veriyorsun. Hayatı bomboş görüyorsan önce bundan sıyrılmalısın. Hayat insanlar ile değerlidir. Sen de insansın ve kendine değer vermezsen oturduğun yerde sorunlarınla başbaşa kalırsın. Kitap oku, ilim öğren, sen boş kaldıkça şeytan başından ayrılmaz. Faydalı işlerle meşgul ol. Vesveseler için sana diyeceğimiz tek şey önemseme yoksa çoğaldıkça çoğalır. Vesveseden küfre düşülmez çünkü vesvese senin düşüncelerin ya da fikirlerin değildir. Allah’a emanet ol.

 

İhtilam konusunda vesvese

Soru

Beyler ben biraz vesveseli biriyim.
Şu ihtilam olma konusunda her sabah iç çamaşırımı kokluyorum (sinir ediyor).
Mesela 8 de kalkıyorum ama kalkacak halim olmayınca 9.30 gibi falan kalkıyorum o arada düşünüyorum ki ihtilam olduysa bile kurumuştur iç çamaşırımı kokluyorum.
Normalde rüya görmediğimi hatırlıyorum.
Bu ihtilam olma konusunda ideal olan nedir her sabah idrara çıkarken bakılmalı mıdır? NOLUR YARDIM EDİN ALLAH NE MURADINIZ VARSA VERSİN.

Cevap

Sizin bu hareketleriniz vesveseli olduğunuzu gösteriyor. Her sabah uyandığınızda kontrol etmenize gerek yoktur. Şayet bir rüya görürseniz veya bir ıslaklık hissederseniz o zaman kontrol etmeniz gerekir aksi takdirde kendinizi böyle zorlamayanız.

 

Çok vesveseliyim

Soru

İyi günler. Ben çok konuda çok vesveseli biriyim. Takıntılarım var. Kaza orucu tutuyorum. Sahur dan sonra sabah namazını kılıp yattım. Sabah kalktığımda tuvalette idrarımı yaparken genelde iç çamaşırımı kontrol ediyorum.Gece herhangi bir rüya ne görmedim. Islaklık var mıydı yokmuydu emin değilim Ama ıslaklığın olmadığı taraf daha ağır basıyor.Emin gibiyim. İç çamaşırımdaki idrar lekelerini su ile temizledim. Ama bu sefer acaba o ıslaklık sabah kalktığımda mı oldu yoksa benim yaptığım mı diye çok vesvese geliyor. Ama ben kendim yaptığım ıslaklık daha ağır basıyor.Çok ibadet konusunda bu şekil çok vesvese oluyor.Sizin bir yazınızda YÜZDE YÜZ EMİNMİSİN DİYE YEMİN EDEBİLİYORSANIZ YAPIN yoksa yemin edemiyorsanız yapmayın vesvese diyosunuz. Bu yöntem doğru mu?. Orucum kabul olur mu. Namaz kılabilirmiyim. GUSÜL ABDESTİ almam gerekirmi. Yoksa diğer kaza oruçlarımı tutmaya ve namazlarımı kılmaya devam edebilirmiyim. Beynimi kemiriyor bu düşünceler. İbadetten korkar oldum Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap

Hayırlı günler değerli kardeşim. Allah sıkıntılarınızı gidersin ve içinize huzur versin. Bütün bu yazdıklarını bir kaç defa dikkatlice okudum emin olabilirsin. Bütün sorduklarında kendine yaptığın sadece haksızlıktır ve nefsine zulüm etmektir. Allah insanı vesveseden dolayı hesaba çekmez ona günah yazmaz bunu sanırım biliyorsunuz. Ama vesveseli olan bir çok kardeşimiz maalesef bildiği halde Allah’ın affettiği sorumlu tutmadığı halde kendi kendine haksızlık etmekte ve böyle yaparak sadece şeytanı sevindirmektedir. Bunları düşünmeyecek önemsemeyecek ve asla aklına takılan o takıntıları kontrol etmeyeceksin. Allah’ın izniyle o zaman kısa bir sürede geçecektir.

 

Çok vesveseli olmak

Soru

Selamün aleyküm. Çok vesveseleniyorum. Şeytan aşırı bir şekilde beni rahatsız ediyor. Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Vesvese gelebilir bu normal bir şeydir. Önemli olan vesveseden sana hiç bir günah olmadığını bilmendir. Böyle inandıktan sonra vesvese zaten mecburen seni terkedecektir.

 

Vesveseli yemin

Soru

Bana vesvevese geliyor derslerimle igili sunu yapmsdan arkadaslarindan senden iyi alir gibi bende bunlari yemin ettim onu yaparsam arkadasim hep benden iyi alsin diye yemin edip bozdum ama bozdugumdn emin edilim.ama bozduysam bile yemin ettigim icin arkadasim benden iyi alir mi hep kefaret gerekir mi vessveseli yemin icin.

Cevap

Merhaba kardeşim. Vesvese sebebiyle edilmiş yeminler geçerli olmaz. Bu yüzden yemin olmadığı için kefaret gerektirmez. Bunları önemsememeye gayret et. Allah’a emanet ol.

 

Günah vesvesesi

Soru

Selamun aleyküm hocam çok kötü durumdayım bilerek mi oldu bilmeyerek mi oldu içimden Namazla ilgili kötu bir şey söyledim bilerek söyledim gibi istemeden oldu galiba ama isteyerek soylemisim gibi kafir olycam diye çok korkuyorum yoksa vesvese mi yapıyorum mantıklı düşüncem asla böyle birşey demem tövbe ettim ve tövbemdede vesveseliyim yaptığım tövbe olmadı diye lütfen yardımcı olun zor durumdayım.

Cevaplar
Aleykum selam. Anlaşılan vesveseli bir insansın. Vesvese ile meydana gelen bu tür şeylerin bir önemi yoktur. Bunları önemsemene bile gerek yoktur. Daha sonra yok ettiğin tövbe kabul olmaz gibi akla gelen düşünceleri de şeytan vesvese olarak verir. Sen doğru bildiklerini yapmaya devam et.

 

Günah işlerken vesvese

Soru

Hocam günahlarda ısrarcı olmamak gerekir ama her insanın işlediği günahı vardır. Benimde bilerek yaptığım günahlar var bu dünya hiçbir günaha değmez ama yapmazsam bu sefer kendimi kötü çirkin hissediyorum. İşlediğim günahı Allah belki affedecek ancak ben bu günahı işlerken istemeden içimden Allaha ve peygambere bunu yasakladigi için kötü sözler düşünüyorum. Ya isteyerek düşünüyosam.

Hocam çok korkuyorum ya şirk koşmuş yada kafir olmuşsam. Müslüman olarak ölememekten çok korkuyorum bu kötü düşünceleri isteyerek düşünüyorsam eğer ben öleyim daha iyi.. lütfen yardım edin.

Cevaplar
Vesveseli bir insanda bu tür düşüncelerin olması normalidir yani bunların nedeni vesveseden dolayıdır. Allah vesveseden gelen düşüncelerden dolayı günah yazmaz.

 

Soru

Aylardır hayatım kabusa döndü, bütün ibadetlerimde vesvese yapıyorum. Taharetlenip abdest almam yirmi dakika sürüyor, namazlarda mahrecleri çıkaramıyorum tam olmadı diye suphelenip neredeyse on kere bir vakti kıldığım oldu, bir hafta önce adetten temizlendim, bu konuda bir hastalığım olduğundan adetim bitti mi bitmedi mi anlayamıyorum günde dört kere gusul aldığım oldu o zamandan beri ondan fazla gusul aldım, tırnaklarımı gusulde su geçmez diye kısacık kesmekten kan toplandı aralarına ya su gecmediyse diye sürekli gusul aldim ellerim catladigindan tirnaklarima catlaklara iğne ucu kadar siyah bir şeyler toplanıyor mikroskopla bakılcak derecede ama vesveseli olduğumdan gözüme batıyor.

Ne namazım ne abdestim olmuyor diye aylardır mahvoldum, tirnak arasındaki kan pihtilari kirler abdeste gusule mani midir, namazda mahreci tam cikaramazsak namazimiz bozulur mu? Özellikle ayn gayn ha harflerinde çok zorlanıyorum cikaramayinca namazı bozup yeniden yeniden kiliyorum, abdestim yokmuş gibi hissediyorum, ne yapmalıyım artık bitsin istiyorum.

Cevaplar
Hayırlı günler kardeşim. Öncelikle adet en fazla 10 gün sürer. 10 günden sonra gelen kan ya da kahverengi leke özürdür. Bu 10 gün adetin içinde eğer kan ve kahverengi akıntı tamamen kesildi ise adetin bitmiş olur.
Namazının kabul olup olmadığını senin bilmen imkansızdır. Sadece Allah bilir. Sen kul olarak bir defa abdest alıp, namazını kılmalısın. Defalarca abdest alıp, namaz kılman zaman ve su israfı ve bedene eziyettir. Ve bunlar hesaba çekileceğimiz konulardır.
Kurumuş kan pıhtısı varsa ve temizlenmiyorsa öylece abdest al, abdestin geçerlidir. Eğer gözle görülür bir kir tabakası varsa sabunla yıkarsın ve abdestini alırsın. Bu yeterlidir.
Namazda mümkün mertebe mahreçlere dikkat etmeye çalışmalıyız. Ancak harfi çıkaramıyorsak, namazı bırakacak değiliz, böyle bir şey yoktur. Olduğu kadar kılmalısın. Çıkaramadığın harfler yüzünden namazı bozamazsın, günaha girersin. Gücün yettiği kadar söyle ve kıl.
Namaz ve abdest bir eziyet değildir, aksine insana esenlik, ferahlık verir. Eğer sana huzur yerine bunalım veriyorsa, şeytana çok fırsat tanıyorsun demektir. Sen fırsat tanıdıkça şeytan daha çok uğraşacak. Namazı bırakman için. O nedenle vesvesenin üzerinde durmamalısın. Azaltıp bitirmelisin.

 

Soru

Selamun aleykum muhterem hocalarim allah hepinizden razi olsun arif selim hocam allah iki cihanda sizi yuzu aklardan eylesin bana o kadar yardimci oldunuz ki bikmadan usanmadan hep icimi ferahlattiniz.

Hocam benim sıkıntımı ailemden daha iyi siz bilirsiniz kimseye soyleyemedigim ic sıkıntılarımı sizinle paylastim dertlerime deva olmaya calistiniz hocam benim annecigim hakkin rahmetine kavustu ona son dönemlerinde en iyi sekilde baktiran bana rahmet eden rabbime şükürler olsun icim rahat hocam aşırı vesvese yaptim ama rabbimin rahmetinden ümit kestigim donemlerim oldu hocam vesveseli oldugum zamanlarda cok bunaldigim zamanlarda Allah kalbimi en iyi sekilde bilendir sanki anacigimi biraz ihmal ettim sanki geceleri bas ucunda bekleyemedim yemek yedirirken giydirirken sinirlendim biraz neden boyle oldu bilemiyorum.

O kadar bunaldigim bi donemdiki anacigim meger beyin kanseri imis bilemedik onkoloji hastanesinde son nefesini verdi anacigim hocam zor nefes alirdi anacigim aparati vardi aparatini takmadim bi kac saniye neden boyle yaptim sanki ben ben değildimde baskasi idi sonra sarildim öptum tevbeler ettim 1 hafta sonrada enfeksiyondan hastaneye kaldirdik. Acaba bana cezami bu anacigima bu kadar iyi bakarken temizligine bu kadar dikkat ederken neden enfeksiyon gecirdi diyorum cezami bu bana hocam.

O kadar cok bunaldimki piskolojik olarak ömür boyu aklimdan cikmayacak diye dusunuyorum belki allahin rahmetinden umidimi kestimde mi boyle oldu haşa annem bi donem cok cok iyi idi benimle azda olsa konustu beni sevdi bana guldu hocam acaba benim tevben kabulmudur bide sizlere yazmak sıkıntılarımı sizinle paylasmak cok cok iyi geliyor izniniz olursa yazabilirmiyim? Allah beni affetmiş midir hocam Allah hizmetinizi arttirsin Allah razi olsun.

Cevaplar
Ve laeykumusselam ve rahmetullah hanım kardeşim. Daima yazabilirsin bizlere. Allah’ın rahmetinden, affından ve tövbeyi kabul etmesinden asla ümit kesilmemelidir. Allah annene rahmet eylesin. Sana ona hizmet etmeyi nasip kıldığı için Allah’a şükür et. Her insanın eksiği veya hatası olabilir. Hiç bir insan mükemmel değildir ve Allah tövbe eden kulunun günahlarını bağışlar. İçini ferah tut ve Allah’tan asla ümidini kesme. Şeytanın oyununa gelme. Sabırlı ol. Bu zor dönemler geçecektir. Allah’a emanet ol.

 

Vesvese beni bıktırdı

Soru

Hocam merhaba vesvese beni cok biktirdi size danismak istedigim bisey var iyi ifade edebilirim insallah.. vesvese benim aklima bir konu soktu.. bu konuyu dusunmek aklima getirmemek icin cok caba sarf ettim cok ugras verdim..buyuk konusmaktan kinamaktan cok korkan biriyim.. bikac kere bi konu hakkinda buyuk laf gecirdim icimden kinadim sanirim ama agzimdan cikmadi .. seytanmi fisildadi benmi gecirdim bilmiyorum ama dusununce kalbim ve aklim kabul etmiyor suan cok pismanim inanin kendime zarar verecek duruma geldim cok kotuyum inanin toparlanamiyorm okb cikti bende bu dusnce yuznden allahimdan cok korkuyorm ve iman aski geldi icime kapanmayi dsnyorm suan vesilemi anlayamadim.. ve icimden gecirdigim sey banami ait basima gelirmi cok korkuuorum beni rahatlatcak bisey diyin agzimdan cikmadi bide simdiden allah razi olsn ferahlatcak cevabinizi bekliyorum.

Cevap

Merhaba kardeşim. Kesinlikle bu aklına gelenlerden sorumlu bile değilsin. Başıma gelir mi düşüncesi bile vesvesedir. Bunları düşünmeye bile değmez.

 

Vesvese beni çok zorluyor

Soru

Selamın aleyküm. Geçen günlerde mastürbasyon yaptım. ve yattım sabah kalkıp gusül abdesti aldım ve kıyafetlerimi yıkattım ertesi gün tekrar o yatakta kaldım ve gecenin bir yarısı farklı yatağa geçtim bir şey olur mu ?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Evvela şunu bilmelisiniz ki, mastürbasyonun zevk için yapılması caiz değildir. Ancak bir zinaya düşme durumu ile karşı karşıya kalındığında yapılabilir. Bu fiilin yatakta olmasından dolayı yatak necis olmaz ancak eğer meni yatağa bulaşmışsa o zaman temizlenmesi gerekir. Kurumuş halde olan meniye dokunmak zaten necaset bulaştırmaz. Meni sadece hanefi mezhebinde necis sayılmıştır diğer mezheplerde meni necis değildir.

 

Soru

Hocam herşeyi denedim iyi olmak istedim iyi olmaya gayret etdim ama hocam yapamiyorum gitdikce batiyorum o kadar vesveseli oldumki vesvese beni bitirdi dinime karsi her kese karsi cok edepsizlik yapdim ilk once inkarlarla basladi ve boğuşdukca batdim, doktorada gitdim okb hastiliqi dedi ve terapiya basladim, ilaçlar yan etki gosterdi ve dahada kotu oldum birakdim, hocam bir cikiş yolum hafizami silmek, hafizami silib yeniden guzel dusunceler baslamak yeniden dinime sadik guzel insan olmak istiyorum 19 yasima kadar nasil mutlu guzel yasiyordum oyle olmak istiyorum. Hocam simdi hafiza silib yeniden baslarsam yani hafizani silmeyin dinimizde hukmu nedir gunahi nedir cikilmaz durumdayim onun için yapmak istiyorum, her gun korku icinde cehennem korkusuyla yasamakdan mutsuz casina hayatda bir deyeri olmayarak yasamakdan bikdim, hayata bir motivasyonum kalmadi artik, vesvese beni yendi ben kayb etdim.

Cevap

Değerli kardeşim maalesef kimsenin elinde sihirli değnek yok. Emek vermeden bu durumdan çıkamazsın. Hepsini denedim diyorsun, hepsini tam iman ve itikat ile deneyen, mümkün değildir ki battığı çamurdan çıkmasın. Yani namaz kılmak ayrıdır, namazda olmak ayrıdır.
Vesveselerinden sana günah yazılmıyor bunu bil ama kendini boşuna harap ettiğin için sorumlusun daha da kötüsü gitgide durumunu kendin arttırmış oluyorsun. Yani bu halden çıkmak da senin elinde. Gayret et, sakın bırakma. Sıkıntılar biz insanlar içindir. Allah’a emanet ol.

 

Vesvese beddua

Soru

Hocam ben vesveseli biriyim bana ilk once yeminler geldi amma bunlar gecersiz dediler ama beddua dobusebilir dediler dogru mu? hocam bazi yeminler simdide ole diyince vesveseli bedddua basladi benim soylemek istemiyecem ama ben soylemis gibi oluyor bu ben ni yapiyorum yoksa seytan mi ?

__

Hocam ben vesveseli biriyim ama vesvesem beddua oldu galiba nolur beni bilgilendir icime kurt dustu rahatsizim benim etmiyecegim beddua laru sanhi seytan disimdan soylemis gibiyim bu vesvese midir beddualar gecerli olur mu ?

__

Hocam ben vesveseli biriyim ben copk yemin esdyordum vesvese ile ettigmiz yeminlee geceesiz midir ? Hocam simdi de beddua basladi bende sinirlendim Allah belami versun gibi bisi dedim ama dilime dolanmis gibi oldu bende hemen Alllah belami versin mi desim yom dedim bu gine gecerli olur mu Allah belami versin dedikten hemen sora mi dedim bu gecerli olur mu vesveseli beddua midir ?

__

Hocam ben vesveseli biriyim yaptigi yeminler ve bedduar gecerli midir benim yemin im soyke oldu babam kaza Yapsin diye.

Cevap

Merhaba kardeşim. Vesevese yüzünden ettiğin yeminler geçerli değildir. Vesvese yüzünden kendi kendine ettiğin beddualar da geçerli değildir. Bunlara kulak verme, bunlardan sorumlu değilsin. Günahkâr değilsin kardeşim.

 

Vevseseli yemin

Soru

Hocam ben vesveselı bırıyım hep yemın edıyorum durdaramıyorum kendımı seytan vesveseye zorluyor cok gunaha gırmıs gıbıyım babam kaza yapsın bırını oldursun dıye yemın ettım ve bozdum bozdugugum ıcın boyle olur mu ?

__

Hocam ben vesvesli biriyim vesevese ypamamak icin yemin ettim bunlarin gecersiz oldugunu duydum ama bu arada beddua hastaligina yakaladim bende bu kendime kizdim bi anlik sinirle Allah belami versin gibi bisi dedim gibi agzimdan cikmis da olabilir ciktiysa bile vesbese midir beddua midir?

Cevap

Merhabalar.Seytan ile vesveseye tabi olmak ona uymak imanin zayif olmasindandir. Yaptigin beddua ve yemin ALLAH’ın izni olmadan asla olmaz. Ki öldürmek ve ölmeye sebeb olmak için beddua ve yemin etmk ALLAH izin vermez. Hiç bir kul buna Baki degildir. Sen tevbe et 2 rekat namaz kıl ve Ayet El Kursi 7 Kere Uyurken Oku Ki Seytan Cin Gozunun Gordugu Gormedigi Her Malukattan Korunasın.

 

Aşırı vesveseliyim

Soru

Hocam ben vesveselnıyorum çocuklugumdan berı içimden bırses bana kımseye guvenmememı soyluyo. Bırtane bıle arkadaşım yok. Bırılerıyle konuşurken ıcımden ses onun konuşmalarıyla dalga geçecek hareketler yap dıyo. Annemın hıç birşey yapamıyorum odaya tıkadım kendımı herkezın dedıgını kafaya takıyorum. Ortada hıçbirşey olmasa bıle kafam sureklı bırşeyler uretıyo . Eniştelerımle ıyı olmaktan korkuyorum. Ablamların bana kötü baktıgını soyluyor ıcımdekı ses. Sonra onların benımle ugraşacagını soyluyor. Ablamların bana bu yuzden duşmanlık edecegını soyluyor. Sonra her yaptıklarını duşmanlık olarak goruyorum. Sonra ıcımdekı ses yuzunden onlara hiç guvenemıyorum onlardan korkuyorum.

İbadet edemıyorum namaz kılamıyorum. Namaz kılınca aklımı kaybedecek derecede vesveseler alıyo dıyokı sesler sen kotu bır ınsansın. Haşa Allah ı ınkar ettırmeye çalışıyo sesler. Annem piskolojık rahatsız bu yuzden namaz kılamıyordu. Ben kılmak ıstedıgımde bır ses dıyokı annen senın kılmanı ıstemıyo sana duşman olucak sen kılınca sana takılıcak senınle ugraşıcak. Bende o sözlerı dınleyıp annemın en ufak sozunde bana takıldıgını hıssedıp korkuyorum duşman gıbı goruyorum annemı.

Ben ne yapacagımı şaşırdım. Hocam bu vesveseler benı bırakmıyo. Ne arkadaşım var ne ıbadetlerımı yapabılıyorum nede aılemle ıyıyım. Doktora gıttım hasta oldugumu soyledı. Bırde hocam ben 18 yaşında yıne bu kafadaydım. Ama aileme soylıyemıyodum yaşadıklarımı bende bana ne oldugunu anlamıyordum. Bu yuzden ıstemeden zına yaptım. Kafam hiç yerınde deyıldı. Babamın baskılarından evden kaçmıştım. Benı kımse anlamıyordu hasta oldugumu bende anlamıyordum ama hep aglıyordum duşuncelerımden. Hocam ben bunlardan Ölünce Allah benı mesul tutatrmı ıbadetleri yapamamdan yada bu zınadan dolayı .

Cevaplar
Selamun aleykum. Bu durumun senin aşırı bir şekilde vesveseli olduğunu işaret ediyor. Zinadan tövbe etmen gerekir. Diğer aklına gelen şeylerin tamamı vesvesedir. Öncelikle senin şunu iyice anlaman lazım; Allah’u teala insana vesveseden dolayı asla günah yazmaz. Allah’ın bile seni sorumlu tutmadığı şeylerden dolayı senin kendi kendine sorun yapman sadece kendini üzmen demektir. Ulaşabileceğin bir alim veya bir hocaya danışabilirsin. (eğer bayan isen bayan hoca olsun) Allah yardımcın olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allah beni seviyor mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

17 Yorumlar

 1. peki hocam ben bu vesveseler yuzunden aılemle kavgalar edıyorum. vesveseler benı kışkırtıyo.sen kıskancsın ablanları kıskanıyorsun onlarsenı çekıngen goruyo usutne gelıp senı kullanıcaklar dıyo.bende agresıf davranıyorum onlara korkumdan aşırı endışelıyım.babamda çok kufurbaz bızı çok dövdu.hep kotuluyo bızı bende dayanamıyorum vesveselıyımde kavga edıyorum.pekı vesveselerıme uyup aılemle kavga etmemden mesulmuyum ahırette.ben ıstemıyorum kavga etmeyı içimdeki ses bana çok uygunsuz laflar soyluyo.kafayı yıcem.

  __

  hocam ama ben bu adi vesveselere uyup aılemle kavga edıyorum.istemeden çok yıprandım.bu vesveseler peşimi bırakmıyo .aılem benden bıktı.bu kavgalardan mesulmuyum pekı ıstemeden edıyorum kafamdakı sesler hıç susmuyo bana onları kotuluyo sana boyle bakıyo senın ıcın bunu duşunuyo dıyo sesler.bende olmadık yerde olmadık şeyler söyluyorum.senın delı oldugunu düşünüyolar dıyo. hocam mesulmuyum bunlardan

 2. Kendi irade ve isteğinle yaptıklarından sorumlusun. Vesvese sana içeriden verilen hislerdir. Sen ise ailenle kavga ettiğini söylüyorsun bunda asla bir hakkın yoktur.

  Kendi durumunu o kadar güzel izah ediyorsun ki aslında herşeyin çok iyi farkındasın ve vesveseyi de yenmen çok ama çok kolaydır. İradene sahip çık, dua et ve ve her türlü vesveseyi önemsemeden yoluna devam et.

 3. iyide hocam içimdekı seslere ısteyerek uymuyorumkı ben.örnegın bana dıyokı annen kardeşimle aranın ıyı olmasını ıstemıyo kardeşimle benım ılışkılerımı takıp edıyo ıyı bırşekılde sohbet ederken annemın bıze bskıp benım bıran önce kavga etmmemı bekledıgını soyluyo annemın ıcımmdekı ses bunu ben yapmıyorum.kusura bakmayın ama doktora gıttı duşunce bozuklugu dedı.elımde olsa annemı uzermıyım.aglıyorum annemde bılıyor böyle oldugunu.benmı yapıyorum yanı şimdi bilerek bunları .ablamlarla otururken bıses ıcımden onlar sana acıyarak bakıyor dedıklerınde benım nekadar pıskolojım bozuluyor bılıyomusunuz.o sese uyup kendımı sıkıyorum ve hareketlerım deyışıyo bana acımasınlar dıye heycanlı konuşmaya başlıyorum.kendım olmaktan çıkıyorum.piskolojım bozuk nasıl olurda böyle dersınız.kusura bakmayın ama ben o yorumunuza katılmıyorum.

 4. Hocam merhaba. Benim iç sesim hiç susmaz. Bazen içimden soyledigim şeyleri ben mi söylüyorum yoksa vesvese yuzunden mi ayırt edemiyorum. Gecen gün annem bir tanıdığımızin fotoğrafını gösterdi fotograftaki halı bizde de var dedi. O tanıdığımız da hikayelerinde gördüğüm kadariyla dinle alay eden birisi. Ama belki tövbe etmiştir bilmiyorum. Ben de içimden kafir halısı dedim. Dışıma vurmadım hemen pişman oldum. Ben şimdi o haliyi kullanan herkesin günahını mi aldım dinden mi çıktım? En kötüsünü dusunelim o ses bana aitse bile dinden mi çıktım? Ve Allah korusun dinden ciktiysam dönüşü nedir? Internette dönemden kalma killarinizi tıraş edin sonra da gusul alın diye okudum. Ben bunu her içimden geçen düşünce için yaptım hocam her yerim yara bere oldu. Şimdi vesvese demeyin en kotusunu düşünün ben bunu içimden ciddi ciddi söylemiş olsam bile dinden mi çıktım? Allah rızası için cevaplayın kötü durumdayim

 5. Selamun aleyküm hocam size önemli sorum var öncelikle bu siteyi yaptığınız için tesekkur ederim sorum şöyleki ben mesela iki kızım var onlarla ilgili aklıma bin bir türlü şeyler geliyo nemi mesela boyle oyuncak parcalari olsun kaybolsa icimdeki ses yuttugunu soyluyu bir yerde kil görsem üzerime değse banyo yapma ihtiyacı duyuyorum çocuklarında degse aynı şekilde kızım yere düşse üzerini degistiriyorum içim sürekli huzursuz icimi sıkıyorlar beni boguyolar sanki bu neden olur cocuklarla ilgili icim çocukların ölecek ikisi ölecek kol yuttu gibi düşünceler bni icim birşeylere zorluğu nedeni ne olabilir

 6. Selamun aleykum Hocam Hayirli ramazanlar Ellerinizden öperim Hocam Ben korku yodum geceleri uyurken beni bi Hocaya götürdüler Baktı bana bişeyin yok sonra cebinden bi kağıtla kalem çıkardı ismimi sordu söyledim Hocam değişik yazıyla ismimi yazdi sonra bana dedi ki bi kiz sevmissin sen dedi evet dedim sonra ilişkiniz guvensizlik nedeniyle bitmiş dedi evet dedim sonra kizi geri istiyomusun dedi hayir dedim Sonra ben hocaya şöyle bi soru sordum ne zaman evlenecem diye ama inanmayarak sordum bu sorumu cevaplayamadi Hocam sordugum soru için cok pisman oldum surekli vesvese geliyor şirke girdim gibi Allah rizasi icin yardimci olurmusunuz?

 7. Vesveselerden kurtulmak için öncelikle bunların bir şeytanın tuzağı olduğunu ve bunlardan dolayı Allah’ın kuluna günah yazmadığını bilmemiz gerekir. Allah’ın verdiği iradeyi kullanarak ve bol bol dualarda bulunarak Allah’ın izniyle kurtulabiliriz.

 8. Merhaba bende ayni sorunu yasiyorum ben hamileyim 5.aylik ve ayni sorunlar bende de var cok korkarim kinamaktan ve tövbe benimde aklimdan gecti ama kafamda ve kalbimde onaylamiyorum
  namaz kilan biriyim kuranimi okuyorum ama cok korkuyorum.
  lütfen banada cevap veririmisiniz.

 9. İyi günler Ben masturbasyon yaparken daha meni veya mezi gelmemişken birden sanki bacaklarima bişey damlamiş gibi hissediyorumsonra kendi kendime şüpheye düşüyorum ama tam emin olamıyorum bende de çok aşırı vesvese hastalığı var namazda abdeste dediğim gibi bacağıma damlamiş hissi veriyor sonra diyorum banyodan sonra silerim yeri diyorum benim yiğenlerde ben banyodayken odaya girmişler kendi kendime acaba diyorum bastilarmi sonra orayı siliyoRum sonra tekrar içime sıkıntı düşüyor onlarda basıldiysa diyorum evde geziyorlar yataklarda zitliyorlar daha çok sıkıntı olur içimde sizce vesvese mıdır

 10. Çok vesveseliyim ben masturbasyon yaparken birden daha mezi veya meni gelmişti ama birden bacaklarima bişey damlamiş hissi verdi isimbittikten sonra dedim içime sıkıntı geldi yerede damlamişdır diye kendi kendime şüpheye düştüm ama herseyde böyle oluyor abdest alırken niyet ederken sürekli içimde olmamış gibi sıkıntılar oluyor sonra yeri silmek için girdiğimde odaya yeğenimin oturuyodu bilgisayarda sonra bi şüpheye daha düştü içime dedim o basdıysa evin içinde koşturdu bide daha daha kuruntu yaptım heryere bastı diye şüphe etmeye başladım sizce vesvese mıdır

 11. İyi günler. Bu dediklerin seninde farkında olduğun gibi vesvesedir. Gözünle bir necaset görmediğin sürece bir şey yapman gerekmez.

  Sen asıl mastürbasyon yaptığın için üzülmen gerekir. Bu ancak zinaya düşmekten korktuğunda caiz olur.

 12. Soru

  Selam hocam ben kendimden nefret ediyorum cok kotu insanim niye sorarsaniz anlatiyim kendimi.

  Ben vesveseli biriyim eskiden cok mutlu biriydim yasim 18 hocam soracak o kadar sorum var ki kendimi kontrol edemiyorum o kadar hastayimki. vesvese hastasiyim benim sorum sudur hocam ben Annemi cok ama cok seven birisiydim simdi sanki sevgim kalmamis her insanin yanlisi vardir elbet mukemmel kimse yokdur, Annem bir yanlis yaparsa bana bazi zamanlar kotu sozler diyiyor mesela bazen yanlis ve zayif noktami yuzume vuruyor bazen kotusun seni sevmiyorum diyiyor ama hep oyle diyil bazen cok ama cok guzel sozler diyiyor bana iyi davraniyor.

  Şimde benim asil sorunum ben nankör Annem bana kotu söz dediyinde ben nankör Anneme icimden hasa tövbe beddua ediyorum tövbe etsağ furullah sonra cok ama cok uzuluyorum Anneme bir sey olurdeye ben neden boyleyim hocam nolur yardim edin neden sevgim gitdi eskisi gibi mutlu olmak istiyorum hep aklimda Annemin bana yapdigi yanlislari dusunub icimden hasa tovbe cok kotu bed dualar ediyorum neden boyle yapiyorum cok korkuyorum hocam sonrada icimden neden bana boyle yapiyor bana bu yapilirmi deye sorguluyorum cok iylec birisiyim eskisi gibi cok sevgi dolu mutlu ailesi ile mutlu olan biri olmak istiyorum hocam bana akil verin nolur ne yapayim ben bunlar vesvesemidir yoksa ben mi boyle cok kotu birisiyim Hocam bu sorumu cevaplarsaniz sevinirim. Simdiden tesekkuler.

  Cevaplar
  Merhaba kardeşim. Bunların hepsi gelip geçici sorunlardır ve bunların tamamı insanın kendi yaptıkları yüzündendir. Annenin hakkını ödeyemezsin, onun rızasını almazsan ahirette işin zor olur. İşte bu yüzden annenin gönlünü kırma, güzel geçin. Şeytan ikinizin arasını açmak için çabalıyor, buna izin verme.

 13. Vesvese geldiğinde abdest al çokça Kur’an oku. “Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyül aziym” bunu günde 100 kez 100 besmele ile söyle. Unutma ki vesvesenin üzerinde durmaz isen azalıp biter kardeşim.

 14. Soru

  Hocam vesvesedn kurtulmak için çok cabalyorum ve Allah ımın izniyle kurtulcad.hastalık derecsne geldi bende artık.hocam bu vesveselerdn kurtulmak icin Allah a çok yalvardm dua ettim Allahtan çok istdim bu illetten kurtulmayı ve her sefrnde de Allah ım yardm etti rahatlattı beni.seytan yne vesvese veriyor hocam ben Allah ım niyetimi kalbimi hangi dusunceyi kabul edip etmdgmi biliyor dyorum ve kurtulmaya calışyorum.bşey canımı skyor hocam karşmdaki Allah ımın bna verdgi en guzel hediyelerdn nimetlerindn biri olarak gordugum bir kişiye durumumu anlattım ve oda benim duşndgum gbi sen Allah icin elindn gelni yap Allah bilyor gbi sozlrle rahatlamamda yardmci oldu ve halime uzuldu.şmdi bu kişi beni rahatlatti ve vesvesdn kurtlmak icn daha cok cablyrum vesvesli duşunclre aldrış etmemye calsyrum ama şeytan boş durmyoq yne.beni Allah ım rahatlattı ve vesvesdn kurtlmamı sagladı biliyorum ve bunu kabul ediyorum.icimdn bi duşncde o kişi rahatlattı seni vesvesdn kurtrdı gbi falan asla kbul etmdgim ve etmeyecgm şey gelyor aklma.o kişi rahatlmam ve vesvesdn kurtlmam icin Allah ımın bana verdgi bir vesile guzellik sadce böyle blyrum kabul edyorum.beni Allah ım kurtardı şüphesiz.o asla kabul etmdgm ve etmeyecgim duşunce cok canımı skyor.bu duşnce şeytann bir vesvesesi dye duşnyrum kbul edyrum hocam yorumunuz nedir

  Cevaplar
  Bütün bu yaşadıkların ve anlattıkların vesvesedir. Zaten vesvese insanın en hassas olduğu yerlerden gelir. Diğer vesveselerde olduğu gibi sakın önemseme ve yoluna devam hepsi geçecek Allah’ın izniyle.

 15. Hocam merhaba daha once sanki sormuştum aama simdi ben agladigim zaman veya sinirlendigim zaman icimden vesvese geciyor bazen durduk yerede vesvese geliyor beddua vesvesesi naptiysam kurtulamadim takmamaya calisarak daha cok takiyorum.

  Bugun yine sinirlenmistim agladim ondan sonra yine vesvese geldi ama ben sinirimden agladim yine de sanki disimdan soyluyomus gibi oluyorum bazen o an farkindaysam soylemedim diyorum ama su an yine dua okucam tövbe edip hocam bu dami vesvese şeytan resmen benim zayif yonlerimi bulmuş ya bir zamanlar ölümden çoook korkuyordum hala da korkuyorum o yuzden en ufak bir sey olsa ölsün lafi geciyor icimden dua ederken bile vesvese var ben karistirip tekrar okuyorum haksiz beddua oldugu icin kimseye bir sey olmaz dimi hocam sinirlensekte aglasakta….Zaten kimse bana eziyet etmedi falanda hani agladigim icin acaba kabul olur mu ama kesinlikle içtenlikle demiyorum kabul olmaz dimi hocam iyi günler.

 16. Bu vesveselerin sana zararı olmaz ama her aklına gelişinde ezan oku şeytan ezan okununca kaçar yani vesvese gelmez ben denedim gerçekten faydası oluyor.

 17. Aleykum selam hanım kardeşim. Doktora gitmek artık işsiz olan kimseler için bile nerdeyse ücretsizdir. Buna rağmen gitmek istemiyorsan, nasihatlerimizi de dinlemiyor ve daima kendi dediklerini yapacaksan sende bu sıkıntıyı çekmeye devam edersin. Yapabileceğimiz bir şey yoktur duadan başka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.