Dini Soru / Sorular / Vesveseden kurtulamıyorum

Vesveseden kurtulamıyorum

Sponsorlu Bağlantılar

Vesveseden kurtulamıyorum

Soru

Hocam selamun aleyküm. Ben bir dua için 41 yasin i şerif okumaya niyet ettim ve son 5 tane kaldı .36 taneyi nasıl okudum Allah bilir. Abdest alıp yasin okuyup namaz kıldım 2 vakitte 2 tane okudum. Daha sonra peçetemde mahremimden bir yerin kanadığını peçetemde gördüm şimdi onca okuduğum yasin i şerif baştan mı okuyayım? Zaten okurken doğru çıkardım mı harfleri mahreçleri her şeyi tekrar ede ede okuyorum sıkıntıya giriyorum sonra abdestim sıkıştırıyor bir yandan. Vesveseler yüzünden çöktüm hocam gusül abdest namaz hiçbir ibadetimden emin olamıyorum. En ufak şeyden acaba gusül mü almalıyım diyorum kuran yasin okumak istiyorum ama ya cünüpsem kabul olmaz diyorum hep erteliyorum. Namazlarımda hep absdestim sıkıştırıyor. Abdestin sadece farzlarını yapıyorum. Küpe deliklerimle saç diplerimle kulak kıvrımı böyle uzayıp gidiyor vesveselerim anlatsam kaç sayfa yazı olur ama ne olur bir yardım edin hocam. Bir yerden okudum namaz kılıp kur an okuduktan sonra eğer kan görürüseniz: benim amelim bir hak mezhebe uygun gelir. Bu da bana kafidir diye düşünün. Amelden sonra taklit caizdir diyor öyle mi yapmalıyım hocam? Allah aşkına cevap yazın.

Cevap

Aleykum selam hanım kardeşim. Abdestinizin bozulduğunu anladığınız ana kadar yaptığınız bütün ibadetleriniz geçerlidir bunu kafanıza takmayın. Kan veya herhangi bir akıntının gelmesiyle cünüp olunmaz. Cünüp olma durumları bellidir onları iyice öğrenin ve bunlar dışında hiç bir şeyi kafanıza takmayın. Kesin emin olmadığınız hiç bir şeyi tekrar etmeyin. Unutmayın vesveseden dolayı günah yazılmaz. Boşuna endişe yapıyor ve kendinizi üzüyorsunuz. Bu üzülmeniz şeytanı sevindirir.Bir defa yapılacak şeyi asla iki yapmayın. Bunu kesin bir şekilde uygulayın. Allah yardımcınız olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sanal ortamda zina başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İslama göre cinsellik nasıl olmalı

Sponsorlu Bağlantılar İslama göre cinsellik nasıl olmalı Soru Merhaba hocam. Evlilikte islama göre cinsellik nasıl …

İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır

Sponsorlu Bağlantılar İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır Soru Bebeğin kırkı çıkmış ama akşamları gezmeye …

2 Yorumlar

  1. Vesvese yüzünden çok zor günler geçiriyorum

    Merhaba Hocam, biliyorum belki bu vesvese sorusundan nefret ediyorsunuzdur ama ben artık iyice kötü durumdayım aklımdaki sorular bir türlü bitmiyor buraya sormak son çarem oldu. İlk olarak hocam, ben diyelim bir ortamdayım birşey söylicem karşımdaki kişiye aklımdan şöyle şeyler geçyor sen bunu gösteriş için diyorsun, bunu dersen şöyle kötü karektere sahipsin böyle kötü iğrenç bir insansın gibi bintürlü şey geçiyor evet biliyorum vesveseleri gerçeğe dönüştürmeyince ya da dillendirmeyince günah olmuyor ama ben işte yukardaki gibi bi ikilimde kalınca içimden geçenleri onaylamış gibi oluyor o yüzden çok rahatsız oluyorum.

    Hocam ben 2 senedir bu şeyle uğraşıyorum ilk olarak temizlikten geldi işn içinden çıkamadım en sonunda namazı bıraktım 6 aydır da bu gbi düşüncelerden geliyor araştırdığım kadarıyla benim yaşadıklarım tamammıyla vesvese tanımına uyuyor çünkü rahatsız oluyorum ama içimdeki ses bunu kanıtlayamıyorum devamlı sen vesvese diyerek üstünü kapatıyorsun düşün şunu niye böyle düşündüm bunu niye böyle düşündüm, bunu niye yaptım işte şu davranışı yaparken şunu düşünüyordun gibi şeyler söylüyor ne yapmam gerekiyor çok durumdayım.

    • Lütfen bir psikiyatrist ile görüşün bence, sıkıntılarınız daha da fazla ilerlemeden bunu yapın çekinmeyin ve siz yine duanızı da eksik etmeyin. Geçmiş olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.