Dini Soru / Sorular / Ümmetim yanlışta ittifak etmez hadisi

Ümmetim yanlışta ittifak etmez hadisi

Sponsorlu Bağlantılar

Ümmetim yanlışta ittifak etmez hadisi

Soru

Merhabalar hocam. Ümmetim dalalet üzerinde birleşmez diye bir sahih hadis var. Bunu siyasi anlamda yorumlayabilir miyiz? Yani ümmet yanlış olan bir siyasi görüş üzerinde birleşmez diyebilir miyiz yoksa bahsi geçen hadis sadece dini konuları mı kapsamaktadır?

Cevaplar
Merhabalar kardeşim. Bu hadisi şerif genel manada değerlendirilen bir hadistir. Siyasi konuları da kapsamaktadır. Ümmetin genelini bu ümmetin yaşayan alimlerinin çoğunluğunun uyduğu görüşler esas alınmalıdır.

“Allah bu ümmeti (veya Muhammed’in ümmetini) dalalette birleştirmez. Allah’ın eli cemaatin üzerinedir. Cemaatten ayrılan ateşe ayrılmış olur.” (bk. Trimiz, Fiten,7)

“Ümmetim dalalet üzerine birleşmez. Öyleyse bir konuda ihtilaf olduğunu gördüğünüzde Sevad-ı azama (büyük çoğunluğa) tâbi olun.” (İbn Mace, Fiten, 8)

Suyuti’ye göre, hadiste yer alan “sevad-ı azam”dan am maksat, “sultana (devlete) itaat eden ve dosdoğru yolu takip eden kimselerdir. Ehl-i ilim, ehl-i tasavvuf arasındaki ihtilaf gerçekte ihtilaf sayılmaz. gerçek ihtilaf İslam’ın ruhuna aykırı fikirler ihtiva eden ehl-i dalalet olan fırkaların ihtilafıdır.” (Suyutî, Şerhu Süneni İbn Mace, 1/283)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Muhabbet kuşum öldü çok üzgünüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.