Dini Soru / Sorular / Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Soru

Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd namazı kılınabilir mi? Lütfen teheccüd namazı nedir nasıl kılınır izah eder misiniz.

Cevap

Teheccüd namazı sünnet ve sevabı çok büyük olan bir namazdır. Bir gecede sadece bir defa kılınabilir iki defa teheccüd namazı aynı gecede kılınmaz.

Teheccüd namazının kılınışı:
Teheccüd namazına başlarken “Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet ederiz. Teheccüd namazının iki rekat ile sekiz rekat arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Bununla birlikte, isteyen kimse daha fazla da kılabilir. Bu durumda iki rekatta bir selam vermek daha faziletli olmakla birlikte, dört rekatta bir de selam verilebilir (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, Riyad, 1423/2003, II, 468-469).

İki rekattan fazla kılındığında arada konuşma, yeme içme gibi namaza aykırı davranışlarda bulunulmamış ise, tekrar niyet etmek gerekmez. Dört rekat olarak kılındığında, ikinci rekat sonunda teşehhüd için oturulduğunda “tahiyyat”tan sonra “Allahumme salli” ve “Allahumme barik” okunur. Üçüncü rekat için ayağa kalkındığında önce “Subhaneke” okunur, Euzu besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur.

Teheccüd namazı, Rasul-i Ekrem -sallallahü aleyhi ve sellem- Efendimize vacip yani farz hükmündeydi. Bu namaz O’nun ümmeti için sünnet-i müekkededir.

“Gece namazına devam ediniz. Zira bu sizden önceki salihlerin ibadetidir. Çünkü gece ibadeti, Allah’a yakınlık günahlara kefaret olup insanı bedeni hastalıklardan korur ve günahlardan uzaklaştırır.” (Tirmizi, Deavât, 101)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sanal ortamda zina başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Günahlardan pişman olmak

Sponsorlu Bağlantılar Günahlardan pişman olmak Soru Selamun aleykum. Günahtan pişmanlık duymamak veya günahlara üzülmemek dinden …

İnsan aklına gelen düşüncelerden sorumlumudur

Sponsorlu Bağlantılar İnsan aklına gelen düşüncelerden sorumlumudur Soru Hocam ben bunaldıkça sıze yazıyorum allahım sızden …

2 Yorumlar

  1. Uyumadan önce teheccüd namazına kalkmak için niyet etmek gerekir mi? Şöyle ki; bu gece namaza kalkacağım demeli miyiz? Yoksa kendiliğimizden uyanınca kılsak teheccüd namazı yerine geçer mi?

  2. Teheccüd namazına kalkacağım diye özel bir niyet etmek şart değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.