Dini Soru / Sorular / Sürekli abdestten şüphe duymak

Sürekli abdestten şüphe duymak

Sponsorlu Bağlantılar

Sürekli abdestten şüphe duymak

Soru

Vesvesenin önune geçmek için maliki mezhebi taklit edebilir miyiz

İyi günler . ben vesveseli bir insanım bu günlerde maliki mezhebini taklit ederek abdest namaz alıp kılıyorum . Çünkü namaz ve abdestte sürekli şüpheye düşüyorum gaz kaçırıyor gibi oluyor sürekli bir hareketlilik var gibi hissediyorum gerçekte var veya yok bu vesvesemin önüne geçmek ibadetten soğumamak için taklit edebilir miyim.

Cevaplar
İyi günler kardeşim. Evet taklit etmen caizdir ama kesin bir çözüm değildir. Çünkü zaten vesvese ile hareket etmemelisin. Kesinlikle bir koku veya ses işitmeden asla abdestini yenilemene gerek yoktur. Bu bütün mezheplerde böyledir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allah beni seviyor mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Yorumlar

  1. Allah razı olsun hocam. inanın taklit etmeye başladığımdan beri biraz olsun rahatladim fakat bir sey aklıma takılıyor sadece . bazende bu durumda abdest bozucu bir hal çıkmıyor yani gaz sürekli olarak ortaya çıkmıyor bu durumda özürlü sayılmadigim icin bu sefer de vesvese geliyor çünkü mezhep takliti zaruri ihtiyaç halinde olur ki ben vesveseli bir insanım buna ihtiyacım olduğunu düşünüyorum vesvese de hastalık ben yıllardır bu hastalıkla savaşıyorum ve taklitle beraber ilk defa biraz daha iyim. sadece özürlü grubuna girip girmeme konusunda tereddütdeyim çünkü gaz kesin olarak yok ama ben de sürekli şüphe yim .

  2. Soru

    Ben 15 yaşında bir cocugum 5 aydır her zaman cemaatle birlikte namaz kılıyorum fakat bir sorundan dolayı çok zorlanıyorum gaz tutamıyorum ses ve koku geliyor yani cuma namazı kılamıyorum çok üzülüyorum ne yapmam lazım?

    Cevaplar
    Bu yaşta öyle bir rahatsızlığın varsa mutlaka doktora görünmelisin. Bu bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmelidir. Bir namaz kılacak kadar vaktin oluyorsa namazını kılmak zorundasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.