Dini Soru / Sorular / Resim yapmak günah mıdır

Resim yapmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar

Resim yapmak günah mıdır

Soru

Resim yapmak gunah midir? bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim tesekur ederim.

Cevap

Resim heykel ve canlılara benzeyen minyaturlerin yapılması haramdır. Çünkü bunlar zamanla insanlar tarafından anlamlandiirlip batıl inançlara dönüşmesine neden olur. Bunun öneminin büyüklüğünde dolayı bu tür şeylerin bulunduğu evlere melekler girmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Öfkeli iken küfür etmek

Sponsorlu Bağlantılar Soru Selamun aleykum hocam, çok zor durumdayım lütfen yardımcı olun. Ben öfkeli bir …

Rüyada başı açık olduğunu görmek

Sponsorlu Bağlantılar Soru Ben kapalı bi kızım.hoşlandığım erkek rüyamda beni açık görüyor.üst üste gördüm böyle …

2 Yorumlar

 1. Bilgisayar Programında Suretli Resim Bulunması

  Selamun Aleykum;

  Oyun kodlamak için çıktığım yolda bir çok programı reddettim bu sebeple. Daha indirmeden arayüzlerinde suretli resim gördüğüm için.

  Bir de araştırdım internette şunu buldum bu konu hakkında:

  İbn Hacer (rahimehullah), canlı mahlukların surâtlerini yapmak haram olduğunu bulundurulmasının da caiz olmadığını belirttikten sonra şöyle der: Cansız mahlukların resimlerini yapmak ve yaptırmakta beis olmadığı gibi, yerde ve ayak altında bulunan sergilerde hakarete maruz kalmaları hâlinde dâhi, yerde ve ayak altında bulunmalarında herhangi bir beis yoktur. Ama ayak altında kalması için dahi olsa canlı mahlûkun resmini yapmak caiz değildir. (Zevâcir, II/33; al-Fıkh ‘ala’l-Mezâhib al-Arba’a, II/41)

  Sanırım benim kendime başka bir şeyi hobi edinmem gerekir ?
  Bulundurulması da caiz değildir deniyor. Ne yapıcam ben, hükümlere karşı gelmek istemem, günaha ortak olmak istemem. Bir yandan da yıllardır oyun yapmak istemekteydim. Bir öneriniz var mıdır, belki daha da araştırmalıyım suretsiz programları ?

  Şimdiden teşekkürler.

 2. Aleykum selam. Çeşitli gerekçeler ve mazeretler ile resimlerin çekilmesi, çizimi ve kullanılması helal olabilir. Örneğin çocuk eğitiminde, insanların güvenliği ve kimlik bilgileri gibi bir çok zaruri durumlar vardır. Bilgisayar ile diğer gölgesi olmayan resimlerin helal olduğunu savunan görüşler de mevcuttur. Eğer yazılım veya diğer faydalı bir meslek üzerinde çalışıyor ve eğitim alıyorsan bu tür önüne çıkan resimler mazur görülebilir. Çünkü günümüzde kendimizi tamamen sakındırmak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.