Dini Soru / Sorular / Okulda kopya çekmek günah mı

Okulda kopya çekmek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Okulda kopya çekmek günah mı

Soru

Selamun aleyküm Selim abi. Bu konu hakkında yardım eder misiniz.

Abi ben lise 2 öğrencisiyim pek bazı derslere çalışasım gelmez gibi abi kolay yoldan kopya ile işi götüreyim diyorum. Arkadaşlar var videolar izledim çok mu günah? günah ama arkadaşlarımın haberi var kopya aldığımdan onlardan diyelim okul matbaa okulu temel derslerde kopya çeksem günah olur mu? Abi lazım kopya abi birde abi kopya bakıcam aklıma türlü türlü vesveseler geliyor namazımdayım abi orucumda düzgün bir çocuğum …

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Kopya çekmek caiz değildir. Arkadaşlarının haberi olsa bile hatta farzedelim öğretmenin bilse ve göz yumsa bile yinede kopya çekmek caiz değildir. Ne güzel ibadetlerindesin helal ve haramı biliyorsun ve içine sinmiyor ki soruyorsun. Bütün bunlar sendeki Allah rızasını istemeni gösteriyor. Öyleyse nefsine de hakim olmalısın onu kontrol etmelisin ve derslerine çalışmayı öğrenmelisin. Emek vermeden bir nimeti hem elde edilmez hemde değeri olmaz. Yapman gereken şey Allah’a tevekkül et, dua et ve kendine bir ders çalışma programı çıkar. Allah yardımcın olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sanal ortamda zina başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İslama göre cinsellik nasıl olmalı

Sponsorlu Bağlantılar İslama göre cinsellik nasıl olmalı Soru Merhaba hocam. Evlilikte islama göre cinsellik nasıl …

İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır

Sponsorlu Bağlantılar İslamda kırkı çıkan bebeğe ne yapılır Soru Bebeğin kırkı çıkmış ama akşamları gezmeye …

2 Yorumlar

  1. Hocam merhaba bugün bir olay oldu. Lise öğrencisiyim. Hoca bugün küçük bir sınav yaptı performans notunu etkileyecek. Bende hazırlandım falan. Hoca sınıfa geç geldi bende bu ders olmayız diye telefonumu dolaptan aldım. Sonra hoca geldi kısa işte falan dedi bende aceleden telefonu koymayı unuttum. Sonra işte ben oldum hemen verdim. Otururken arkadaşım kopya istedi verdim. Sonra kim vermiş falan diye bakarken bir arkadaşım daha istedi ne dediğini anlamadım telefon işareti yaptım bir kaç soru sordu işte bende yazdım cevabını. Sonra biz dışardayken hoca birisinden şüphelenmiş ki bu kişi ikinci kopya verdiğim kişi de olabilir. Hoca dolaba bakmış telefonu olanların adını almış onların sınavını kabul etti.

    Telefonu olmayanlara bir daha yapacak bi 10 15 kişi var telefonunu koymayanlar hoca sordu işte çeken söylesin dedi veren söylesin dedi mi tam hatırlamıyorum. bende bir şey demedim.yani bir kopya verdim diye eğer hocanın şüphelendiği kişi arkadaşımsa sınavı geçersiz saydıysa 10 15 kişinin kul hakkına girmiş olur muyum verdim diye hocaya sizce durumu anlatmalı mıyım ne yapmalıyım çok kararsızım hoca kopya verdim diye dilekçe falan yazabilir mi mesaj atacağım konuyla ilgili olarak? lütfen yardımcı olun bu arada hazırlık sınıfı yani notlar üniversiteyi etkilemiyor eğer hocaya dersem başım yanar mı arkadaşımın da aynı şekilde.

  2. Merhaba. Hocandan özür dile ve gerçekleri anlat. Dürüst ol, çünkü dürüst olanların yardımcısı Allah’tır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.