Dini Soru / Sorular / Neden Allah’a iman etmeliyiz

Neden Allah’a iman etmeliyiz

Sponsorlu Bağlantılar

Neden Allah’a iman etmeliyiz

Soru

Allaha neden iman etmemeliyim ? Dogru mu yanlış mı ?

1- Allah bana mutlu bir aile yuvasi vermedi hem öksüz hem yetimim
2- Saglik vermedi problemlerim var büyk bir şekilde
3- Zenginlik para mal mülk hic birşey vermedi.
4- Hayallerime ulaşmama sürekli engel oluyor bir araba sahibi olmak istiyorum ama oyuncak bir araba alcak kadar bile param yok
5- Şu hayatta asla istedgim şeyler olmadi hep beni üzen kalbimi parçalayan şeyler oldu

Şimdi soruyorum ben allaha iman etmek zorundamiyim ?

Cevaplar
Merhaba kardeşim. Evvela Allah, insanları Zatına iman edip etmeme hususunda zorlamıyor lakin imansızlık sonunda da insanın başına gelecekleri, yani sonsuz cehennem vaadini önceden bildiriyor.
Allah, hiç kimseye dünyada harikulade bir hayat vaadetmedi. Aksine dünya tamamen bir sınav yeridir. Kimi, ne ile ya da neler ile imatihan edeceğini ancak ve ancak Zatı bilir. Bu nedenle bunlar benim başıma neden geliyor demek yerine, hamd olsun alemlerin Rabb’ine ki, beni önemsedi ve imtihan ediyor demelisin. Zaten tam manada namazı ve diğer farz ibadetlerini yerine getirirsen, faziletlerini, lezzetlerini yaşarsın ve bu şeytandan gelen düşüncelerde takılmazsın. Şeytan sana ancak vesvese verir, baktı ki senin istikametin yalnızca Allah, senden uzaklaşmaya da başlar Allah’ın izniyle.
O nedenle kardeşim, hem dünyamız iyi olsun, hem de ahirette cennete girelim düşüncesi kafirlere hastır ve onlar gaflettedir, bizlere has bir düşünce katiyen olamaz. ‘Amaç’ dünya değildir, ‘amaç’ ahirettir. Bu nedenle dünya yolu dikenle de dolsa, bahçende bir gül bile açmasa, Rabb’ine döndürüleceğini unutma. Ne mutlu, Allah’ın unutmadığı, katından silmediği ve imtihana layık gördüğü insana.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allah beni seviyor mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Yorumlar

  1. Bu dünya gecicidir.Arabası olan ya da başka şekilde super bi hayat yaşadığını iddia edenlere bak dikkat et. Hayatları nasıl sonlanmis. Medya insanları kariyer olarak en üst seviyedeyken gosterir, mercek altına alır. eskiden süper bi hayat yaşayıpta hayatinin sonunda perisan olan el ayak altina düşen insanlardan bahsetmez bile. ALlaha ahirete iman eden biri, Allahın varlığına ahirete, ahirette herseyin hesabının sorulacagina inanan biri ne kadar zor bi hayat yasasa da bi umudu olur. Allah benimle, Allah bana ve mümin kardeşlerime bu dünyada ve öbür dünyada iyilik ve ihsan eylesin der dua eder. Sor araştır. Allaha ahirete inanmayanlar ölümden nasıl korkuyorlar??

    Bu dünyaya öylesine geldiğini düşünüp, öldükten sonra yok olacağına inanmak kadar çaresiz bi durum varmı? bi insan öldükten sonra yok olacağına inandiktan sonra bu dunya da evi arabasi huzuru esi çocukları olsa ne olur olmasa ne olur? sonucta ölecek ve yok olacak haşa! Buna inanıyor. Ama Allaha inanan biri yaşadığı fakirligin hastaliklarin veyahut zenginligin yada sağlığın da bir sınav olduğunu Allahtan geldiğini bilir. ve gerçekten iman eden biri samimi bir sekilde dua eden biri huzur bulur. Allah senin yardımcın olsun kardeşim.Ben hoca değilim ama yazayım dedim. Selam ile..

  2. Selam aleyküm kardeşim. Cok zorluklar cektigini düşünüyosun ve bunun için Allaha niye iman edeyimmi diye soruyosun.. Birincisi Allahın senin ona iman edip etmemene ihtiyacı yok haşa. Senin Allaha iman etmene ihtiyacın var. Öncelikle Peygamberlerin hayatlarını bi okumanı tavsiye ederim. Başta Peygamber efendimiz S.a.v ne kadar zorluklar çekmiş. Hayatı boyunca ne tür ezziyetlere maruz kalmış googlede bak araştır. Dua et surekli dua et. Allah yardımcın olsun kardeşim. Ve şunu da bilki iman etmezsen sıkıntılarn bitmeyecek dünyan sana guzellesmeyecektir. Ben hoca değilim inşallah çektiğin acıların mükafatını hem bu dunyada hem ahirette alırsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.