Dini Soru / Sorular / Küfürden kul hakkı olur mu

Küfürden kul hakkı olur mu

Sponsorlu Bağlantılar

Soru

Merhaba hocam, bir arkadaşıma küfür etsem o da hakkımı helal etmiyorum dese bu kul hakkını nasıl öderim? O kişi ısrarla ben hakkımı helal etmiyorum dese nasıl hak ödenir?

Cevaplar
Merhaba kardeşim. Birine kırıcı bir laf söylemek, sövmek ve benzeri şeyler söylemek tabiki bir haktır. Helal etmiyorum derse tövbe istiğfar edeceksin ve bir daha öyle bir şeyi asla yapmayacaksın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allah beni seviyor mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

6 Yorumlar

 1. Hocam tövbe ederim de hak nasıl ödenecek? Bir de hocam küfürlü konuşan biriyle bizde küfürlü konuşsak bizde günaha girer miyiz? Hocam bir de lan, oğlum gibi kelimeleri kullanarak konuşuyoruz günah mı ne yapmalıyım

 2. Hakkını helal etmiyorsa bu hak da ödenmemiş olacak. Artık bu konuda Allah senin samimiyetine göre seninle muamele edecektir. Lan ve oğlum gibi kelimelerin özellikle de gençler arasında kullanılması çirkindir, kullanılmaması gerekir.

 3. Hocam bir de ara sıra selamlaştığım birisini yemek yerken görsem yanından geçerken selam vermesem küs sayılır mıyım? Teşekkür ederim.

 4. Hayır kardeşim. Selam vermemekle küs sayılmazsın ama selam ver sünnetini terketmiş olursun.

 5. Soru

  Merhaba hocam kul hakkı bağışlanmaz diye biliyorum doğru mu? Eskiden kul hakkına girdiğim oldu ama tövbe ettim zaten ufak tefek şeylerdi ya bi eşyaya zarar vermişimdir ya bi kağıda imza attıktan sonra kalemi vermeyi unutmuşumdur 10dk sonra geri götürmedim o kadar yola değmez diye şimdi burdaki mantık yanlış mı kalem 40 kuruş bişey geri götürmedim bilse helal ederdi bir kişiye kul hakkına girdiysem haberi olmayanlara ahirette tekrar sorulur mu? Mesela ben benim üzerimde kul hakkı olan varsa günahı ne olursa olsun affedicem bunun bana faydası var mıdır?

  Cevaplar
  Merhaba kardeşim. Sen elinden gelen hakları yerine getirmekle sorumlusun. Unutarak ve elde artık olmayan geri getirmesi düzeltilmesi mümkün olmayan şeyleri Allah’a havale etmelisin ve bunlar yerine bir miktar sadakalar vermelisin. Senin helal ettiğin hakların da sana bir faydasının olacağı umulur Allah’ın izniyle.

 6. Kul hakki meselesi benim adeta psikolojimi bozdu, yaşam sevincimi düşürdü, hatta ümitsizliğe soktu. Boşuna yaşadığımı, sonumun muhtemelen cehennem olacağını düşünmeye başladım. Her günüm karanlık, tatsız, . Geçmişimde girdiğim kul hakklarımı düşündükçe kahroluyorum. Avrupada bir ülkede doğdum ve yaşıyorum, üstümde bu yüzden gayrimüslim hakları da var. İnternetten de bir suru yanlışlar yaptım, tanımadığım ulaşamayacağım haklar gasp ettim. Şimdi durumum ne olacak diye her gün düşünüp duruyorum. Sadaka verebileceğim helal param yok, çalışmıyorum, sanki hiç çıkışım yok, deliriyorum. Arada sadece dua ediyorum ama yeter mi ki…Ben ne yapacağım bu durumda? İslam alimleri bu konuda hep aynısını söylüyor; “kul affetmedikçe affolmaz” diye. Ben bu durumda iken nasıl ümitsiz olmam? Ne yapacağım ben lütfen söyleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.