Dini Soru / Sorular / Kötü söz söylemek günah mı

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Kötü söz söylemek günah mı

Soru

Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi günah mıdır bu konu hakkında kısaca bilgi yazar mısınız ? İslam dinine göre kötü söz söyleyen bir kişi günah işlemiş olur mu kısaca bilgi verir misiniz ?

Cevap

Selam
Kötü sözlerin bazı kriterleri var yani kötü söz Kuran ve Sünnetin tersi ise elbete günahtır.
Yani söz başkalarını aşağılayıcı,sövücü,küçük düşürücü,karşıdaki kişiye hakaret edici ise elbette günahtır

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Muhabbet kuşum öldü çok üzgünüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

3 Yorumlar

 1. Sevdiğim insanın kötü sözler sarfetmesi evlilik hayatında da böyle yapacak mıdır?

  Benim bir sorum olacakti hocalarima şimdiden Allah razi olsun. Hocam benim bir sevdigim vardi. Biliyorum haram yol ve neticelerini de ve firaki elem dolu bir azap oldugunu da biliyorum. O yuzden harama goturmemk icin ve helal bir dairede olmasi icin elimizden geleni yaptik. Bu sene sonunda nisan yada soz planliyorduk. Ama sevdigim dedigim insan bana surekli kendisini sktıgini soylemeye basladi. Dogrudur. Cunku gercekten bazen oyle yaptigim dogrudur.Ancak bu bir insanin karsiya gozumde cok dustun surekli skmandan dolayi midem bulaniyor,sonra hunharca sozler sarfedip sevdigin dedigin kisiyi katletmek midir acaba. Boyle diyen biriyle evlenlir mi. Şu an küçük bir sorunken bunu diyorsa evlilikte de daha da siddetlisi olacak mıdır?

 2. Atalarımız görünen köy klavuz istemez demişlerdir. Eğer birinin ahlakı iyi görünmüyorsa biz buna göre hareket edebiliriz. Zaten sevgililik ilişkileri ve caiz olmayan yakınlaşmalar haramdır. Eğer ahlaki açıdan kalbin rahatsız olmuşsa artık evlendikten sonra iyi bir gelecek hayal etmek sadece bir temenniden ibaret kalır.

 3. Soru

  Kalabalık bir ailede yaşıyoruz gelinimizle birlikte gelip gidip herkese laf sokuyor kışkırtıyor kavga çıkarmaya çalışıyor pislikler pislikler diyo çocuklarına o pisliklerin yanına gitmeyin diye bağırıyor bu yaptıkları günah mıdır?

  Cevaplar
  Bu anlattığın şekilde olan hareketler ve sözler elbette günahtır. Siz bunların çözümü için güzellikle ne yapılabilir ona bakmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.