Dini Soru / Sorular / Kaya ismi caiz mi

Kaya ismi caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar

Kaya ismi caiz mi

Soru

Selamun Aleykum Hocam!
Oğlum 1 yaşında adını Kaya Egemen koyduk ama genelikle Kaya ismiyle çağırıyoruz. Kaya ismi Kuranda geçer mi dinimizce caiz midir sakıncalı mıdır değil midir? Vicdanen rahatsızlık duyuyorum kurandan isim koymadığımız için ama bundan sonra değiştirmeye de çok çekiniyorum eşiminde gönlü yok buna. Ben her zaman oğlum olursa adini Mikail koyacağım derken nasıl bu gaflete düştüm bilmiyorum çok üzülüyorum çocuğumuza kötü isim vererek ona kötülük mü ettik hocam? Dinimizce göbek adı diye bir şey sahi midir? Göbek adını Muhammed koyduk var mıdır bununda bir yeri?

Ayrıca Leyla ismi peygamberimizin torununun ismi olduğu doğru mudur?

Allah razı olsun hocam

Saygılar
Ülkü

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Kaya kelimesinin anlamı bellidir. Sert taş kütlesine kaya denir. İslam dininde kaya, savaş ve benzeri isimler caiz görülmemiştir. Güzel isim koymak anne ve babanın bir görevidir. İsmin illa ki kuranda geçmesi gerekmez. Dine zıt olmayan herhangi güzel bir isim olması yeterlidir. Egemen ismi ise Kaya isminden daha uygundur. Aslında değiştirmekte hiç bir sakınca yoktur. Benim tavsiyem çok erken iken hemen değiştirin. Eğer değiştirmek istemiyorsanız hiç olmazsa Egemen ismi ile hitap etmenizi tavsiye ederim. Elbette karar sizindir.

Leyla isminde peygamber aleyhisselamın torunu yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sevgilime çıplak fotoğraf atmak günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Aşırı vesveseliyim

Sponsorlu Bağlantılar Aşırı vesveseliyim Soru Hocam ben vesveselnıyorum çocuklugumdan berı içimden bırses bana kımseye guvenmememı …

Rüyada acısız doğum yapmak

Sponsorlu Bağlantılar Rüyada acısız doğum yapmak Soru Hayirli gunler hocam ,ben bekar bir kizim. Ruyamda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.