Dini Soru / Sorular / İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Soru

Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım birbirmizi hâla çok seviyoruz ve pişman olduk barışmak istiyoruz ama bize dini nikah kıyılıp bozulduğu için tekrar nikah olmaz deniliyor (farklı kişilerle nikahlanmamız gerekiyormuş) bunun mezheple bir ilgisi var mı (ben şafiyim) ne yapacağımızı bilmiyoruz ve ben nikahın bozulduğunu görmedim duymadım şahit olmadım o nikah bozulmuş oluyor mu şimdiden teşekkürler.

Cevap

Merhaba. Nikahın bozulması için senin duyman veya görmen şart değildir. Arkadan da nikah bozulabilir. Eğer eşin seni 3 talakla boşamışsa ancak o zaman yeniden dini nikah kıymanız mümkün olmaz. En doğrusu eski nişanlın mutlaka bir müftülüğe gitsin ve ordan durumu iyice anlatarak bilgi alsın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Muhabbet kuşum öldü çok üzgünüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 Yorumlar

  1. İyi akşamlar. Ben 2015 te evlendim 2016 da da resmi olarak boşandım. Boşandıktan 1 hafta sonra eşimle barıştık. 6 ay sonra esim beni terketti 1 ay sonra tekrar barıştık ve hamile kaldım. 4 aylık hamileyken eşim beni tekrar terk etti doğum yaptıktan sonra da tekrar barışmak istediğini söyledi. Bizim kendi aramızda herhangi bir problem yok eşim ailesinin dolduruşuyla beni birakiyor sonra pişman oluyor. Benim sorum dini nikahım hala duruyor mu eğer durmuyorsa hülle dışında başka bir yolu yok mu?

  2. Hayırlı günler. İlk resmi boşanmakla bir talak hakkınız gitmiş ve geriye iki hak kalmıştır. Bu yazdığın şekilde ise yani sadece ayrılıp tekrar birleşmişseniz bu nikaha zarar vermez ama talakı götürecek sözler söylenmişse bu nikahı bitirir. En doğrusu bir müftülüğe giderek durumu eyrıntılı bir şekilde anlatın ve ona göe hareket edin.

  3. Nikah tekrar kiyarsiniz çünkü evlenip birlikte olup bosanmadiniz nisanliyken nikahlandiniz evlilik durumu yasamadiysaniz tekrar nikah kıyar evlenirsiniz

  4. Sizin evlilik yap boza dönmüş tekrar bırakmayacağını nereden biliyorsun defalarca fırsat vermişsin ve defalarca hataya dusmussun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.