Dini Soru / Sorular / İç sıkıntısı psikoloji

İç sıkıntısı psikoloji

Sponsorlu Bağlantılar

İç Sıkıntısı

Soru

Hocam bn sizi çok sıktım biliyorum ama bnm su sikintimi bir çözüm bulun bn ölümle ilgili çok şey yazdım ama mutsuzum vesvese mi bunlar yoksa is cok vesveseye dusuyorum hersey her kotu ihtimal akilmda ic sesim olumum yakin oldugunu ailenle esinle vedalas hekalik al diyor kizini son kez op diyor delircem kendime zarar vercem resmen lutfen yardim edin bir iyi bir kotu oluyorum bndedemi bitiyor anlatamadigim sıkıntı var yuregim vesvese bana sen oleceksin az kaldı vaden bitti diyor öyle hissettiriyor çok karışık durum içindeyim bana yardim edin icim sıkılıyor ne kadar mutlu olsam bile hayatım zehir oldu resmen.

Cevaplar
Kıymetli kardeşim. Senin artık şunu iyice anlaman gerekir. Evet sende takıntı ve vesvese var ve kesinlikle bu düşüncelerin bir önemi yoktur veya bu aklına gelen şeylerden dolayı sana asla bir zarar gelmez. İradene sahip çıkmalısın ve öyle bir şey olmadığını anlaman gerekir.

 

İç sıkıntısı psikoloji

Soru

Selam hocam bana yine kizicaksiniz ama bu yazılarımı özenle okuyup tek cevap yazmanizi istiyorum.

Ben daha önce defalarca yazdım cevap yazdınız ve yazıyorum bn dogum öncesi b nde vesveseler vardı dogum sonrasi b nde olum korkusu ve hormonlarim değişti ve bn olum korkusu arastirdim ve olum hissi diye vido izledim ve vidoda insanlar ölümü hissedermi diye sordular hocalar evet HZ ALLAH o hissiyat o kulun kalbine atar verir diyor ve o kişi özüne döner namaz kılar tövbe eder diyo ama o kişi bilemezki ALLAH onu ölümü götürür diyo bu nasıl hocam ilk sorum bu vebnm kafam karıştı bn arastirdikca araştırdım kimi hisseder kimi hissetmez diyor şahit olanda var kurani kerimdedi insanlar öleceğini hissedemez bilemez diyor bn iyice düşündüm ve kafayı yemenin üzerine geldim kendime zarar verip mal ettim bndemi olu cem bndemi hissediyorum dedim kapıldım gittim ve esim bin hocalara götürdü kimi a yazdı kimi çin musallat olup vesvese veriyor dedi olmadı piskologa gittim olmadı ve en ve bu sıkıntının üzerine kardeşimin arkadaşı denizde boğularak olmuş annesi demiş oğluna sana ranza alalım diye oğlan gerek yok bn olucem demiş üç gün sonra olmuş boğularak bu ne peki hocam.

Beynim iyice bulandı korktum ada ölümü bekler oldum kendime zarar verir oldum sonra size ulaştım ve buna benzer anlattım siz ölümü kimse hissedemez bilemez diyorsunuz vesvese dediniz bn biraz iyi oldum tekrar kötü oldum evham korku takinti herşey var b nde bir soruda vesvese takinti sorum da sorumu sordum cevabınız şöyle olmuş su ana kadar hissettiklerini doğru olsaydı olurdu demissiniz buda kafami karistirdi nasıl yani kimse öleceğini hissedemez dediniz kurandada öyle neden o öyle bu böyle diyor hocam.

Ben neye inanayayim hocam yani hissetseydim olecemiydim bn anlamadım kafam beynim kalbim bozuldu namaza niyetlenen bütün bunlar beynimde gerçekten vesvesemiiiiii bin böyle dur ten benim mutluluğunu istemeyen bana yardım edin şu icimi rahat latin artık ne olur ic sesim baskı yapıyor oleceksin hissediyorsun vadet bitti oleceksin bunun gibi çokluk şeyler namaz kilsam tövbe etsem oleceksin diyor ALLAH seni ölümü götürüyor diyor kılma etme diyor ha yarın ha bugün kızlarım derken geçiyor zaman baba yardım edin yalvarurim yoksa delircem kızıma eşime iyi anne iyi es olamicam bu gidişte delircem icim sıkılıyor ruhum daraliyor bunun gibi çokluk şeyler teşekkürle selim hocam simdidennnn butun bunlar vesvesemiiii.

__

Selim hocam bn sizi surekli rahatsız ettim kusura bakmayın bn ne yapicami nerde nasıl kalacağımı bilemez oldum bn şöyle başlayayım bn dogum önce vesveseler vardı sonra doğumdan sonrasi dahada üste olum korkusu oldu hormonlarim düştü ve bn olum korkusunu araştırdım ve orda olum hissi diye bir vido izledim vidoda hocaya soruyorlar insanlar öleceğini hissedermi diye hoca HZ ALLAH o h issiyati okulun kalbine verir atar o kul özüne döner tövbe eder bilemezki diyor ALLAH onu ölüme götürüyor diyor bnm burda kafam karıştı ve kendime mal edip korktum hani b nde olum korkusu vardiya buda çıktı b nde dedim bndemi hissediyorum dedim ve ileri sayfaya kadar gitti kimi hisseder kimi hissetmez diyor hissedipte olende varmış sizde dediniz kimse öleceğini bilemez diye ama biri demis ki bn olu cem diye üç gün sonra olmuş bunu nasıl aciklicaksiniz hocam ama kurandada insanlar öleceğini hissedemez diyor bn bu soru işaretleriyle duramiyorum bin tm aydinlatin lütfen vesveseler bin birakmiyor hissediyorum gibi varmış gibi hissettiriyorlar hayatım zindan oldu namaz kılmaya tövbe etmeye yeni sayfa açmaya kalksam aklımda bunlar var olucen vaden bitti diyor icim bn napicam nasıl davranmam peki hiç umursamicam yoksa uzerinde mi dur cam
madem insanlar öleceğini hissedemez neden bütün bunlar var yazmışlar olmuş birde siz bnm bur tane sorumun cevabına şöyle yazmışsınız vesvese takinti sorusunda ışte demissiniz eğer senin hissettiklerin dogru olsaydi olurdu demissiniz nasıl yani hissetseydim olurmuydum anlamadım yardim edin ve cevap verin bu konuyu kapattım icimi rahat latin geleceğe dahir ümitsizlik veriyor seytan icimi sikiyor dusunmemi istiyor huzurunu bozuyor bn bunu nasıl yeni cem umursamasam bile umursuyormusum gibi hal aldım artık m lütfen herseyi gerçek gibi hissettiriyor bu illet vesvese çok kötü.

Cevaplar
Aleykum selam hanım kardeşim. Bütün yazdıkların dikkatlice okudum.

Her önüne gelen yazıları okuma ve her yazan kimseye de inanma çünkü internette güvenilir olmayan bir çok yazılar var. Şundan emin olmalısın ki bir insan asla ama asla ne zaman öleceğini bilemez. Ölümü insan hisseder diyenler ancak ölüm esnasında yani artık Azrail aleyhisselam geldikten sonra bilebilir demişlerdir. Yoksa senin bu hissediyorum dediklerinle bir ilgisi yoktur. Kimsenin ne zaman öleceğini bilmesi, tahmin etmesi asla mümkün değildir.

Ayette Allah hiç kimsenin ne zaman öleceğini bilmediği konusunda şöyle buyurmaktadır:

Şüphesiz ki, kıyamet saatinin bilgisi Allah yanındadır. Yağmuru O yağdırır, rahimlerde ne varsa (erkek veya dişi oluşunu, renk ve özelliklerini) O bilir. Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını bilmez. Hiçbir kimse hangi yerde öleceğini de bilemez. Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla bilir, her şeyden haberdardır. (LOKMAN/34)

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allah beni seviyor mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 Yorumlar

  1. hocam ben cok mutsuz bir baysnim bn olumu cok dusunen birigim aklimdan cikarmak istesem atamayan biriyim takinti oldu ve atamiyorum ve bu bni mutsuz ediyor nereye gitsem gezmeye eylenmeye guzel bir yer gorsem olum grliyo aklima ve bni hayattan ve evladima bakmaktan men ediyor icim sıkılıyor icimden kobusuyorum elonde sonunda olucez ya simdi olursem ya yarin olursem biktim boyle dusunmekten oleceksin oleceksin diyo icim karisik duygu icindeyim besmele bile cekmekte zorlaniyirum ne olacak byke hocam birde hamileyim mutsuzum keyifsizim saglikli dusunemiyorum tm olumu dusunucez ama surekli dusunetek hayatim koti gidiyor soyle dusunuyorum olcez topragin altina gircen off cok sey napcaz boyle bn kafayi yicem

  2. Bu şekilde ölümü düşünmekle ecel gelmeyeceği gibi, düşünmemek de ölüm zamanını değiştirmez. Sen bunu takıntı haline getirmişsin. Aklına ne kadar gelirse gelsin yapman gereken şey Allah’a sığınmak ve vesveseleri önemsememektir.

  3. bende yenı dogum yaptm bendede okb var vesvese hastalıgı tıbbı olarak bunun hormonlarla alakalı oldugu soylenıyor dogum sonrası okb ve takıntılı dusunceler hassas ınsanlarda gorulebılıyormus ben atlatamadım allah yardımcınız olsun bebegınızı ıhmal etmeyn

  4. Allah bizleri imtihan eder ve vesvesede bir çeşit imtihan gibidir. Sende bu sorunları kafanda büyüttükçe bu vesveseler sürekli çoğalmaya devam eder. Halbuki önem verme ve Allah’a bol bol dualarda bulunarak ona tevekkül edersen Allah’ın izniyle kurtulacaksın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.