Dini Soru / Sorular / Hz muhammedin doğduğu çevrenin özellikleri nelerdir

Hz muhammedin doğduğu çevrenin özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Hz muhammedin doğduğu çevrenin özellikleri nelerdir

Soru

Merhaba arkadaşlar. Lütfen bana Hz.Muhammet in doğduğu çevrenin dini sosyal ve ekonomik özellikleri hakkında bilgi verir misiniz.

Cevap

Peygamberimiz aleyhisselamın doğduğu dönem tam bir cahiliye ve karanlık dönem vardı. Bu döneme Cahiliye dönemi denmektedir. İnsanlardan zayıf ve güçsüz olanlar sürekli eziliyor, horlanıyordu. Kadınlar birer eşya gibi alınıp satılıyor ve kız çocukları diri diri toprağa gömülebiliyordu.

Hz. Peygamberin doğduğu zamanlarda Sasaniler ve Doğu Roma imparatorluğu Arap yarımadasını etkisi altına almıştır. Arap kabileleri ise hiçbir zaman bu devletlere bağlı olmamışlardır. Sadece aralarında ticari ilişkiler bulunmaktaydı.

Peygamberimiz İslamiyeti yaymadan önce Araplar putlara tapıyordu. 360 tane put vardı. Her kabilenin ayrı bir putu, her put için ayrı özel bir gün vardı. Bazen insanlar acıktığında yapılan putları yiyorlardı.

Cahiliye döneminde okuma yazma bilenlerin sayısı oldukça düşüktü. Etik olmayan davranışlar sergilenmekteydi. hırsızlık. soygunculuk. içki. kumar başlıca yanlışlardı. Ayrıca kadınlara hiç değer verilmez, bir erkek birden fazla kadınla evlenir ve kız çocukları diri diri toprağa gömülürdü. İşte böyle bir dönemde alemlere rahmet Peygamber Efendimiz gönderilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sevgilime çıplak fotoğraf atmak günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İkinci kez bakmak günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Soru Merhaba Selim hocam. Bu konuda çok vesvese yaşadığım için bunu sorma ihtiyacı …

Kendini sürekli cünüp hissetmek

Sponsorlu Bağlantılar Soru Namaza basladim ama bazı düşüncelerden dolayı guslüm yok gibi geliyor bazen ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.