Dini Soru / Sorular / Dedikodunun günahı nedir

Dedikodunun günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Dedikodunun günahı nedir

Soru

Hocam selamun aleykum geçenlerde teyzemler hararetli bir şekilde dedikodu yaparken ben araya girip dedikodusu yapılan kişinin günahını yüklendikleri söyledim. Teyzem hiç kimse kimsenin günahını yuklenemez dedi. Ben” teyze bununla ilgili ayeti kerime ve hadisler var” dedim ama sonradan düşündüm evet ben günah alındığını biliyorum ama bunu ayeti kerime ve hadislerden okuyup okumadigimi hatırlamıyorum.. sırf lafım tesirli olsun diye böyle dedim galiba. Sonrada pişman oldum. İyi birşey yapayım derken kötü birşey yaptim galiba hocam..

Cevap

Aleykum selam. Dediklerin doğrudur kardeşim fakat bu dediğin, İslam alimleri tarafından belirtilmiş ve yazılı kaynaklarda olan bir bilgidir. Gıybet etmek kul hakkıdır ve bununla ilgili bir dolu ayet ve hadis mevcuttur.
*İlgili bir ayet şöyledir:

(Hucurat-12) Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

*İlgili bazı hadisler şöyledir:

Dört kişinin, çektikleri şiddetli azaptan, Cehennemdekiler rahatsız olur. Biri, ateşten bir tabut içindedir, ikincisi bağırsaklarını yerde sürür, üçüncüsü kan ve irin kusar, dördüncüsü kendi etini yer. İlki borçlu olarak öldü. İkincisi idrardan sakınmazdı. Üçüncüsü, müstehcen konuşurdu. Dördüncüsü, gıybet ve kovuculuk ederdi. (Taberani)

Oruç, ateşe kalkandır. Gıybetle parçalanmadıkça korur.(Buhari)

Gıybetten sakının; çünkü gıybet zinadan daha şiddetlidir. Kişi zina edip tevbe eder de, [bir daha yapmazsa], Allahü teâlâ onun tevbesini kabul eder. Gıybet edilen, gıybet edeni affetmedikçe, affolmaz. (İbni Ebid-Dünya, Deylemi, Taberani, Beyheki, Tergib ve Terhib, İ. Şarani, İ. Gazali)

Gıybet edeni dinleyen de günahta ortaktır. (Taberani)

* İlgili İslami yazılı kaynakta geçen bilgi ise şöyledir:

Gıybet, insanın sevaplarının azalmasına, başkasının günahlarının kendine verilmesine sebep olur. Bunları her zaman düşünmek, gıybet etmeye mani olur. (İslam Ahlakı)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kapandıktan sonra açılmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Günahlardan pişman olmak

Sponsorlu Bağlantılar Günahlardan pişman olmak Soru Selamun aleykum. Günahtan pişmanlık duymamak veya günahlara üzülmemek dinden …

İnsan aklına gelen düşüncelerden sorumlumudur

Sponsorlu Bağlantılar İnsan aklına gelen düşüncelerden sorumlumudur Soru Hocam ben bunaldıkça sıze yazıyorum allahım sızden …

4 Yorumlar

  1. Yani yaptığım yanlış değildi? Allah razı olsun hocam.. ayrıca sohbet ortamında hep gıybet var, şukursuzluk var uyardigim zaman birşey demiyorlar ama rahatsız olduklarını anlayabiliyorum. Sustugumm zaman yarın hesap gününde Rabbimin onları neden uyarmadin diye sormasından korkuyorum. Ama her seferinde uyarmaktan ben utanıyorum. Hepsi yaşli insanlar neredeyse. Doğruyu yanlışı biliyorlar. Ben uyarmasam artık günah olsada istediklerini konuşsalar ben bir günah işlemiş olur muyum?

  2. Uyar ya da konuyu değiştir, dinlemezlerse senlik bir şey kalmaz. Devam ederlerse oradan ayrıl. Allah’a emanet ol.

  3. Selamün aleyküm hocam bi sorum olacak size.. Yatak odamızdan eşimle ikimizin sesi yan komşuya duyulmuş. Ama biz farkında olmadık sesimizin gittiğini düşünmedik. Ve bu komşu gelip bize söylemedi seslerinizi duyuyorum dikkatli olun gibisinden hiç bir uyarıda bulunmadı. Ama apartmandaki butün komşulara benim bütün mahremiyetimi anlatmış, seslerimizi duyduğunu, ve eşimle aramızda geçen konuşmaları bile kelimesi kelimesine detaylı bir şekilde herkese anlatmış. Ben gerçekten binada kimsenin yüzüne bakamaz oldum. Çok utanç verici konuşmalar yapmış arkamdan.. burda bizim bir günahımız var mı acaba dikkatli olmadığımız için ? Ve komşunun günahı nedir ?

  4. Aleykum selam. Gelip sana çok uygun bir lisan ile söylemesi uygun olurdu. Bundan sonra dikkatli olmalısınız. Kasıtlı yapılmayan bir durumdan inşaallah sorumluluk olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.