Dini Soru / Sorular / Darul harpte faiz caiz midir

Darul harpte faiz caiz midir

Sponsorlu Bağlantılar

Darul harpte faiz caiz midir

Soru

Hollandada yasiyorum. Burada yillar oncesinde kredi cekmistim aradan yillar gecmesine ragmen hala cektigim kredinin faizini bile odeyemedim. Cok zorlaniyorum. Bu borcu odemeden Hollandadan baska bir ulkeye tasinacam.
Darbul harp olan bir ulkede gayri muslim bir bankadan kredi cektigim icin bu bankanin borcunu odemeden baska ulkeye tasinsam bunun vebali varmidir. ‘gavur ahirette imanini alacak” diyende var ”darbul harp oldugu icin cevaz var diyende, siz ne dersiniz?

Cevaplar
Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde ikamet veya vize ile ikamet eden bir kimse için bu ülkeler darul harp değildir. Darul harp demek o toplulukla savaş halinin devam ettiği yerler demektir. Bu ülkeler sizin gibiler için darul eman sayılır. Darul eman demek, ikamet veya vize ile hakların güvence altına alındığı ülkelerdir. Bu ülkelerde bu şekilde hareket etmen caiz değildir. İmanını alır diye bir şey söz konusu değildir.

Uzman birisine danışarak resmi olarak nasıl hareket edebileceğin hakkında bilgi almalısın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Allah beni seviyor mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. Faiz almakta vermekte günahtır. Ayet var. savaş halindeki ülkeden Faiz kazancı sağlamak yani faiz alıp onlara zarar vermek caiz olabilir diye bir görüş var. Ama genel görüş: Faiz almakta vermekte haramdır. Yani Sizin bahsettiğiniz şekilde faiz vermek haramdır. Düşmanların kazancını dahada artırmış olursunuz. Bence tasarruf edin. İsraf etmemeye çalışın. Zorunlu ihtiyaçlar haricindeki harcamaları kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.