Dini Soru / Zekat kardeşe verilir mi

Zekat kardeşe verilir mi

Soru

Selamunaleykum bi miktar param var ve nisap miktarina gore 500 tl zekat vermem gerekiyor.bekarim ileriye donuk olarak birikim yapiyorum.2 kardesimde hafizlik okumakta zekatimi 2 ye bolerek onlara verebilirmiyim.ikiside nisap miktarina gore zengin sayilmamakta ve babamda zengin sayilmamakta.kardeslerim kursta, ben ve babam ayni evde yasamaktayiz. Kardeslerime verebilirmiyim

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Kardeşlerine bu durumda zekatını verebilirsin.

Zekât, bakmakla yükümlü olduğumuz astlarımıza ve üstlerimize verilmez; fakat yanlara verilir. Yani çocuklarımıza, torunlarımıza, eşimize, anne ve babamıza, dede ve ninemize zekât veremeyiz.

Fakat bu silsilenin dışındaki yakın akrabalarımıza öncelik sırasına göre zekât verebiliriz. Zekât verirken muhtaç olan en yakınımızdan başlamamız sünnettir. Zekât verebileceğimiz silsileyi yakından uzağa doğru sıralayacak olursak: Muhtaç ve fakir olması durumunda, erkek ve kız kardeşlerimiz, kardeş çocuklarımız (yeğenlerimiz), hala, dayı, teyze ve amcalarımız veya bunların çocukları, komşularımız, iş arkadaşlarımız, mahalle ve belde sakinleri ve sâir Müslümanlar bizim vereceğimiz zekâttan öncelik sırasına göre hissedâr olabilirler.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR