Dini Soru / Zamanı iyi değerlendirmek için yapılması gerekenler

Zamanı iyi değerlendirmek için yapılması gerekenler

Soru

Günlerimin güzel geçmesi için neler yapılabilir?

Günlerimin daha güzel huzurlu mutlu geçmesi için neler yapabilirim? Sıkıcı hayata nasıl anlam katabiliriz?

Sponsorlu Bağlantılar

Selamun aleykum. Müslüman, harama bulaşmamak şartıyla zamanını değerlendirebilir. Helal olan eğlencelerle eğlenebilir. Bunları yaparken ibadet ve görevlerini ihmal etmemelidir. Helal ve haram sınırlarına riayet edilerek zamanını kendi imkan ve şartlarına göre geçirmesi caizdir.

Zamanı verimli kullanmanın karşısındaki engeller:

Kararsızlık:
Zamanı verimli kullanmaya başlamak kararlılık gerektiren bir değişim sürecidir. Bu süreçte bazı engeller ortaya çıkabilmektedir.

Mükemmeliyetçilik:
“Mükemmel” bir zaman planlayıcısı olmak gibi bir hedefe sahip olmak, kısa bir süre sonra hayal kırıklığı yaşamaya ve vazgeçmeye neden olur. Hedefleri belirlerken esnek olmak ve olası aksilikleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

Hayır diyememe:
Zamanı verimli kullanmak için bazen çevredeki kişilere “hayır demek” gerekmektedir. Yapılan birçok plan bazen karşısındakine “hayır” denilemediği için aksamaktadır.

Kendine güvensizlik ve yüksek kaygı:
Bazen bireyler kendi performanslarından şüphe edebilirler ya da yaptığı işin yeterliliğinden emin olamayabilirler. Bu durum çok yoğun duygularla yaşanıyorsa, zamanıplanlama da engelleyici bir etken durumuna gelmiştir.

Erteleme:
Erteleme davranışı zamanı planlama ve başarı karşısındaki en büyük engellerden biridir. Ertelenen her iş bir diğerini engeller.

Belirgin bir amacın olmaması:
Başarmak istenilen tüm işlerde olduğu gibi, verimli zaman kullanımında da, belirgin bir amaç olmalıdır. Amaç belirlerken, neler yapılacağına karar vermek ve bu yapılacakların önem derecesini belirlemek gereklidir.

Uzun süreli takvim belirlememek:
Belirlenen amaçlar doğrultusunda, yapılacak işlerin bitiş tarihlerini bir takvim üzerinde belirlemek gerekmektedir. Böylece amaçlara ulaşılmasında kolaylık sağlanacaktır.

Haftalık plan yapmamak:
Amaçlar belirlendikten ve uzun süreli takvim hazırlandıktan sonra, amaçlara ulaşılmasında yapılacak en etkili yöntem, yapılması gerekenlerin haftalık planının çıkarılmasıdır.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR