Dini Soru / Vergi vermemek günah mıdır

Vergi vermemek günah mıdır

Soru

Selam aleyküm hocam.ben hazır giyim satan pazar esnafıyım. Genellikle iç giyim üzerine çalışıyorum öncekile bu işi yapmam caizmi? Birde giyim,kot pantolon,buliz etek gibi kıyafetleri de satıyorum bazen alan kişiler tesettüre uygun olmayan şekilde kullanılabiliyor bana bir günah olurmu?

Asıl soracağım soru ise vergi sorunu var ben aldığım ürünlerin faturasını almaya çalışıyorum fakat genel olarak toptancıların büyük bir kısmı fatura kesmiyor ben pazarcılık yapan bir esnaf olduğum için sattığım her ürüne fiş kesmem mümkün değil fakat maliye kaydım var basit usulde vergimi veriyorum fakat devletin benden istediğinin aynısı yapmıyorum yapmamda mümkün değil bu şekilde çalışmam İslami açıdan bir sorun teşkil ediyormu?

Ben bu konuyu maliye Bakanlığına mail atarak da vergi sisteminin YANLIŞ olduğunu bu sistemin insanların zaten bozuk olan ahlâkını yalan beyanda bulunarak daha fazla bozulduğunu söyledim vergi reformu yaparak bu durumu düzeltmelerin onerdim …..

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam. Asıl itibariyle helal olan bir şeyi satmak helaldir. O helal olan şeyi haramda kullananlar günahı yüklenmiş olur. İç çamaşırlarda bir ihtiyaçtır ve satılması caizdir. İnsanları saptıran ve günahlara sokan şeyleri satmak ise haramdır. Vergi konusunda da müslümana düşen dürüst olmasıdır. Elinden geldikçe dürüst olmaya çalış.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR