Dini Soru / Şiiliğe ve diğer mezheplere bakış nasıl olmalı

Şiiliğe ve diğer mezheplere bakış nasıl olmalı

Soru

Merhabalar. Ehl-i sünnet mezhebine mensup birinin Şiiliğe bakışı nasıl olmalıdır? Bildiğiniz üzere onlarda Muta nikahı var helaldir diyorlar. Namazı 3 vakit kılıyorlar, cem yapıyorlar. Hac için Necef, Kerbela’ya gidiyorlar ve daha nicesi. Hz.Aişe validemize, Hz.Ömer’e sövmeleri. Tabi hepsi için söylemiyorum ama büyük bir kısmı böyle. Muta nikahına helaldir demek kişiyi küfre iter mi? Sünni birisi Şii’nin arkasında namaz kılabilir mi? Teşekkürler.

Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar. Ehli sünnet, sürekli itidal yolunu tutmuş ve peygamber ile ashabının yolunu esas almıştır. Bununla birlikte bu konuda ifrat ve tefrite giden mezhepler türemiştir. Bunlardan bazıları küfre düşecek kadar ileri gitmişlerdir. Bir kimseden açık bir küfür alamet görmedikçe onu tekfir etmeyiz ve arkasında namaz kılarız. Bizim ölçümüz kuran, sünnet ve ehli sünnet alimlerinin yoludur.

– Lailaheillellah Muhammedünresulullah’ diyen, bizimle aynı kitaba, aynı peygambere iman eden, sahabe-i kiram’ın, raşit halifelerin ve selef-i salihîn’in yolundan giden herkesle kardeşiz. Ortak paydamız imanımız ve Kâ’be’mizdir. Kâ’be’mizin etrafında dönerken aramızda çıkan veya çıkacak olan ihtilafları kabullenmemiz imanımızın gereğidir.

– Bu yoldan sapan, açıkça küfre düşen, ayetleri inkar eden, helal ve haramı değiştiren kimseler dinden çıkarlar. Bütün şia ehlini tekfir etmek doğru olmadığı gibi, kişiyi dinden çıkaran hiç bir amellerini de kabul etmeyiz.

– Bu sorularınız şia ismi altında değilde tek tek ele almakta fayda vardır. Şiilerle en temel akidevi konularda bile aramızda farklılıklar vardır. Ve daha önemlisi Şiilik, ihtilaf üzerine kurulmuş ve o mantıkla ayakta duran bir anlayışın adıdır.
Biz gerek Şiilerle ve gerekse diğer mü’min kardeşlerimizle ittifak ettiğimiz konularda bir arada ve içiçe oluruz. İhtilaf ettiklerimizi ise karıştırmayız. Karıştırıp düzelten olmamıştır. Hatta düzeltme maksatlı çalışmalar bile sonunda fitnenin daha kökleşmesine neden olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

lütfen şiilere yönelik hoş olmayan cümleler kurmayın selim kardeşim ömer konusunu sizinle konuşabilirim tabi isterseniz

Sponsorlu Bağlantılar

selamunaleykum bu türkiyenin şiilerle alıp veremediği nedir gardaşım millet şiilere yahudi diyor.doğal olarakda türkiyedeki şiilerde irana gidiyor yapmayın kardeşlerim hristiyanların oyununa gelmeyin

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Yahudi de Hristiyan da bellidir. Bunu diyen hata etmiştir. Biz kurana ve sünnete iman eden, helal ve haramı reddetmeyen ve İslam akaidini kabul eden herkesi mümin biliriz.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR