Dini Soru / Psikolojik rahatsızlıktan kurtulmak için ne yapılmalı

Psikolojik rahatsızlıktan kurtulmak için ne yapılmalı

Selamun Aleyküm Hocam psikolojik rahatsızlıklarım var çok sıkıntı çekiyorum ne yapabilirim yardimci olursanız sevinirim.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam. Her hastalığın mutlaka bir devası vardır. İlk önce bu alanda uzman bir doktora başvurmak gerekir. Elbette manevi açıdan eksiklikler varsa bunları da gidermek şarttır. Çünkü ibadetlerinden uzaklaşanı Allah stres ve dertlere müptela kılar buyrulmuştur. İbadet eksiklikleri gidermeli, sık sık dua etmeli ve bilgili ilim sahibi kimselere danışarak hareket edilmelidir. Bunun için de dua ve tevekkül şarttır. Kuşkusuz Allah’a devamlı dua eden, başına gelen her olayın Allah’ın verdiği özel birer imtihan olduğunun farkında olan ve tevekkül eden bir mümin, sıkıntıdan daha çabuk kurtulacaktır. Yüce Rabbimiz’in sıkıntıları gideren ve duaya cevap veren sıfatları Kur’an’da şöyle bildirilmektedir:

“O nesneler mi üstün yoksa, çaresiz kalıp kendisine yalvaran insanın duasını kabul edip sıkıntısını gideren ve sizi dünyada halifeler yapan Allah mı? Hiç Allah ile beraber başka tanrı mı olur? Elbette olmaz! Ne de az düşünüyorsunuz!” (Neml, 27/62)
Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), sıkıntının hastalıklara yol açtığını şu hadisi şeriflerinde buyurmuşlardır:

“Her kimin huyu kötü olsa, kendi nefsini sıkıntıda tutar ve her kimin kederi çok olsa, kendisini hasta eder.”

“Çok türlü kaygılanmalar, çok türlü hastalıklar getirir.”

“Hak Teâlâ’nın yarattığı mahlûkta kaygıdan daha kötü ve daha şiddetli bir şey yoktur.”

“Hak Teâlâ şifâsını yaratmadığı hiçbir türlü dert yaratmamıştır. Her kim o şifâyı bilirse ilâç edip kurtulur, her kim bilemezse o dertle kalır. Fakat ölümün dermanı yoktur.” (Hadisler için bk. Önder Çağıran, Tıbbi Nebevi, 1. Baskı, Boğaziçi Yayınları, İstanbul 1996)

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR