Dini Soru / Öğrenciler ders saatleri dolayısıyla namazlarını cem edebilir mi?

Öğrenciler ders saatleri dolayısıyla namazlarını cem edebilir mi?

Soru

Merhaba ben üniversite öğrencisiyim bayanım. Ders saatleri nedeniyle molalarda namaz kılacak hiç zamanım yok. Öğle vaktini kaçırıyorum ikindiyi bile kerahat vaktinde kılmak zorunda kalıyorum. Namazı kazaya bırakmak da çok büyük günah. Bir dönem boyunca namazlarımı kazaya bırakamam. Karabük teyim öğle 13.11 de okunuyor bizim dersimiz 13.00 da başlıyor aralar da 5 dakika. Bu yüzden ihtiyaç nedeniyle hanbeli mezhebini taklit ederek (hanefi olarak) namazımı cem i tehir edebilir miyim ? Edemezsem de ne yapmam gerekiyor bir de kerahat vaktine girse de hala cem yapılabilir mi? yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim şimdiden Allah razı olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba hanım kardeşim. Namaz kılma ortamı eğer varsa 5 dakika sadece farzı kılmak için yeterlidir. Dört rekatlık bir öğle farzını bir kaç dakika içinde hafif bir şekilde kılabilirsin. Bir arada abdest alabilir ve öbür arada ise farzını eda edebilirsin. Hanbeli mezhebindeki fetva bazı zaruretler için geçerli olsa da bu durum hafife alınamaz. Kerahat vakti olsa bile hatta vaktin çıkmasına bir kaç dakika kalsa bile farzını eda etmen caizdir. Size tavsiyemiz bu şekilde hareket ederek namazınızı kılmanızdır.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR