Dini Soru / Nikahta şahit olmak

Nikahta şahit olmak

Boşandılar mı ve biz şahitlik ettiğimiz için günaha girdik mi ?

Selamün aleyküm hocam benim arkadaşım s.. evleniyor onunla ilgili bir soru sorucaktım sor dedim bir hocaya ama sormadı nikah düştü diyor ama benim aklımda şüpheler var. Biz 4 kişi oturuyorduk arkadaşımın sevgilisi ona benimle evlen dedi oda yaşını başını aldığı için evet dedi de çocuk dediki ünv. Bitene kadar imam nikahı kıyalım benimde erkek arkadaşım yanımdaydı biz açıkçası olumlu bakmadık ama o gün s.. yanımızda internetten dua mı ne açtılar çocuk işte biraz bilgisi var bizi şahit yaptılar nikahı kıydılar ve sonra ayrıldılar s.. şuan evleniyor başkasıyla ve anlattığına göre çocuk whatsaptan sakin bir şekilde 3 defa boş ol demiş buna ve sonra barıştılar yine işte çocuk tövbe dedi ama s.. dedi ki ben soğudum tahammül edemicem ayrılalım bana boş ol dedi diye bir süre sonra ayrıldı çocuk pişman oldu ama s.. ayrıldı bildiğim kadarıyla birlikte olmadılar aynı evde de kalmadılar çünkü s.. yurtta kaldık birlikte bu evlilik olayını da kimse bilmio şimdi nikahları düştü mü çünkü arkadaşım evlenio ve biz şahit olduğumuz için günaha girdik mi en önemlisi s.. boşandı mı yada nikahın bir geçerliliği varmıydı ? Önemli çünkü s.. başka bir adamla evlenio eğer nikah düşmemişse nasıl olucak bide s.. boş ol dedikten sonra hiç görüşmedik dedi ve yüz yüze dememiş wp den demiş boş ol şimdi boşandılar mı ?

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam. Nikah gizli kıyılmışsa yani sırf aranızda kalmak üzere bu gerçekleşmişse caiz değildir. Şayet şartlar yerinde nikah kıyılmış ise o zaman bu kişi mesaj olarak da boş ol demesi ile nikah birmiş olur. Bu kadın iddet süresi geçtikten sonra başkası ile evlenmesi caiz olur.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR