Dini Soru / Nefsin isteklerini yapmak

Nefsin isteklerini yapmak

Soru

Selamum aleykum. Bir sorum vardı:
Nefsin bazi caiz olmayan ve gunah olduğunu bildiğimiz halde isteklerini yapmak nefse uymak mı olur? Yoksa (Allah korusun ve haşa) nefse tapmak hükmüne mi girer?

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam. İnsanı farklı kılan nefsinin olmasıdır. Çünkü insan nefis ile mücadele ederek olgunlaşır ve mükafat kazanır. Nefsin isteklerine uymak ona tapmak manasında olmaz ama bu her isteğini yerine getirmek ve haramlara Allah’a isyana götürecek durumlar olursa bu adeta ona tapmak gibi olur. Yani nefsinin esiri ve kölesi olmuş manasındadır. Artık bu isyan ve haramlar ne derecede olursa ona göre de Allah katında karşılık bulacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki hocam özelikle bırakamadığımız, tövbe ettiğimiz halde işlediğimiz günahlarımız var ise, bu da ozaman (Allah korusun ve tövbe haşa) nefse köle olmak/tapmak mı anlamına geliyor? Yoksa nefse mi uymak oluyot? Sanki bu ikisi arasında çok kısa ve ince bir çizgi var gibi anlatılıyor ve bu yüzden korkuyorum ve durumumdan emin olamıyorum.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanın nefsine hiç uymaması demek onun melek gibi olması demektir. Günahsız ve hatasız kul yoktur. Ancak peygamberler bunun dışındadır. Bu yüzden kendine bunu sıkıntı yapma. Ama sürekli bir mücadele ve imtihan içerisinde olduğumuzu unutmamalıyız.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR