Dini Soru / Kutsal kitaplar neden değişti

Kutsal kitaplar neden değişti

Selâmün Aleyküm hocam.”Kuran’ı Biz indirdik ve O’nu koruyacak olanda yine Biz’iz.”diye bir ayet olduğunu biliyoruz. Kuran’dan önceki İlahi kitaplarında Allah tarafından gönderildiğinden şüphesiz eminiz. Peki Allah neden Kuran’dan önceki İlahi kitapları korumamış ve değişmesine müsaade etmiş de Kuran’ı koruma altına almış? Rica etsem bu konuyla ilgili olan Ayet ve Hadisleri açıklar mısınız? Selam ve dua ile hayırlı günler.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Allah, bütün gönderdiği kitapların yegane sahibidir. Ancak dünya bir imtihan yeridir ve insana da bazı emanet vererek korunmasını zaman zaman ona emretmiştir. Tarih süreci içerisinde kuranı kerim dışında ilahi kitaplar insanlar tarafından korunamadığı gibi aynı şekilde ilahi olan dinlerinde aslı sürekli bozulmuştur. Bu konuda kuranı kerimin ayrıcalıkla olmasının nedenlerini kısa arz edelim:

Kur’an’da şöyle buyurulur:
“Muhakkak ki bu Kur’an’ı biz indirdik ve onu koruyacak, muhafaza edecek, devam ettirecek de biziz…” (Hicr, 15/9).

– Daha önceki peygamberler, belli kavimlere ve belli bir süre için gönderilmişlerdir.

– Onların kitapları da sadece o kavimler ve belli bir süre için geçerlidir. Onun için Allah onları koruma altına almamıştır.

– Çünkü o peygamberin gönderildiği süre dolunca veya kitabı tahrife maruz kalınca Allah peşinden başka bir peygamber ve başka bir kitap göndermiştir.

– Ama bizim Peygamberimiz (asm), bütün zamanlar ve mekanlar için gönderilmiş son peygamberdir.

– Ondan sonra peygamber gelmeyeceğine göre, eğer Allah O’na (asm) verdiği Kur’an’ı korumasaydı, daha sonraki asırlarda gelen/gelecek insanların doğru yolu bulmaları mümkün olmazdı.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR