Dini Soru / Küs olmanın günahı nedir?

Küs olmanın günahı nedir?

Soru

Hocam müslümanlar 3 günden fazla küs kalmamali küs olarak ölen cehenneme gider gibi tam olarak yazmadım ama aklımda kalan kısmı bu olan bı hadis var, daha doğrusu var mı ? Varsa da şimdi benim kavgalı arkadaşlarım var barışmak isteyemem düşman gibiyiz hatta gelip geçip laf ediyorlar hakkima giriyorlar mı diye soru da sormuştum. Bı kızlarla barisamam, ben cehenneme mı gidicem?

Sponsorlu Bağlantılar

Mümin kardeşi ile dargın kalmak günahtır anlamındadır. Müslüman, müslüman kardeşine karşı kin beslememelidir. Sen elinden geldikçe dargınlığı uzatma. Başkalarının yapmasının vebali onlara aittir.

Hz. Peygamber (asm) de buyuruyor:

“Bir kişinin kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helâl değildir. İki Müslüman karşılaşırlar biri bir tarafa, öteki öbür tarafa döner. Halbuki bu iki mü’minin hayırlısı önce selâm vermeye başlayandır.”(Buhâri, Edeb, 62, İsti’zan, 9; Müslim, Birr, 23, 24, 28.)

Sponsorlu Bağlantılar

Açıkladiginiz için teşekkür ederim hocam,Allah razı olsun kısa bişey daha sormak istiyorum, bana kalsa ben küsmem artık ama onlar benimle bu konu için bile konuşmaz laf sokar yüzüme bakmaz giderler bu yüzden gitmiyorum yanlarına ama içimde onlara kin beslemiyorum artık önceki nefretim geçti onlara karşı bu benim için yeterli mıdir üzerimdeki vebalin kalkması için bı kere de olsa onlara da konuşmam gerekir mı kendi içimdeki kinin geçmesi yeterli mıdir

Sponsorlu Bağlantılar

Onlara bir selam vererek dargın olmadığını göstermen yeterlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Teşekkürler Allah razı olsun

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR