Dini Soru / Kopya çekmenin dini hükmü nedir?

Kopya çekmenin dini hükmü nedir?

Soru

Kopya çekmişsen ama çektiğin kopyanın cevabı yanlışsa ve sana puan kazandırmadıysa kul hakkı olur mu Allah a dua ettim tövbe ettim kul hakkı mı yemiş oldum?

Aslında kopya çeken bir insan değilim tüm notlarım 100 dü ama soruyu yapamadığım için yanımdaki arkadaşıma baktım ve onun yaptığını yaptım ama onunki de yanlıştı. bundan dolayı aslında mutlu oldum en azından kopya çektiğim için doğru yapmadım diye sevindim ama yine de çok kötü hissediyorum tövbe ettim bir daha ne kopya çekicem ne de vericem diye kul hakkı mı yemiş olurum Allah affeder mi bir de birkaç kez arkadaşlarım onlar da çok başarılı benden kopya istemişlerdi ben de vermiştim ama soruyu öğrenci hazırladığı için birkaç öğrenci sorunun cevabını biliyordu bana da söylermişlerdi aslında onların yaptığını haksızlık olduğunu düşündüğüm için arkadaşıma cevabı söylemiştim . bu da çok günah olur mu 14 yaşındayım teog diye sınavımız var ortalama gideceğimiz lise de az da olsa etkili olacağı için çok kötü hissediyorum kul hakkı yemiş sayılırmıyım bir de bu sene teogta 120 de119 net yaptım ve onun dışından tüm notlarım 100 dü ama seçmeli İngilizceden ilk başta bahsettiğim soruyu yanlış yapmıştım 95 almıştım hocama teog dışında tüm notlarım 100 olduğu için 95 i 100 yapıp yapamayacağını sordum o da yaparım dedi ve yaptı.aslında böyle bir şey istemeyecektim ama diğer seçmeli hocası bir arkadaşımın notunu 100 yapınca başka bir derste bizim hocada 100 yapabilir diye düşündüğüm için sordum ama o anda hiç aklıma kul hakkı olabileceği gelmedi. ama daha sonra çok kötü hissettim sadece türkiye de bana puan eklenmediğini biliyorum ve başarımdan dolayı da hocanın puanımı tamamladığını biliyorum ama içim hiç rahat etmiyor bunda da kul hakkı yemişmi oluyorum lütfen yardım edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Selamun aleykum kardeşim. Bu bir kul hakkı değildir ama bir şeyin günah sayılması için ve yanlış bir şey olması için illaki kul hakkı olması gerekmez. Bu doğru ve caiz değildir. Bu sana bir ders olmalıdır ve bundan sonra bir daha yapmamalısın. Bunun için tövbe etmen yeterlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hocam biz matematik sınavı olduk herkes kopya çekmeye başladı başarılı başarısız farketmez ben tek cekmiyordum sınıfta feci şekilde ses vardı öğretmenin bağırmasina rağmen ben de artık soruları sesten çözemedim arkadaşlarim 2 soruyu söyledi. Ama sınavıMDA 1 boş bıraktım sonucumun iyi gelmesini istiyorum nasıl dua edebilirim hangi duayı edebilirim kabul olurmu sonucun güz gelir mi??

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR