Dini Soru / İçimizden geçen düşüncelerden sorumlu muyuz

İçimizden geçen düşüncelerden sorumlu muyuz

Soru

Öncelikle merhabalar. Sorum size biraz farklı veya kimilerine göre gülünç gelebilir ancak benim sürekli kafamda soru işareti olarak duran ve sorunlar oluşturan bir şey.Sorumu kısaca anlatmak gerekirse;

Hocam ben bir ara futbol müsabakası izlerken, içimden ‘Allah’ım gol olursa sınavı kazanmayayım’ dedim ve hemen sonrasında gol oldu. Aslında, daha bu durumu düşünürken biraz tövbe estağfurullah dedim bir kaç kez ancak gol olunca, bir an şaşırdım ve bu haftalardır aklımdan çıkmıyor. Soru çözerken bile aklımda sürekli bu var. Acaba, bunun ne gibi bir sonucu olur veya ne yapmam gerekiyor. Şimdiden ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

__

Hocam selamun aleyküm, hayırlı günler. Hocam benim haftalardır kafamı kurcalayan, sınava konsantre olmamı engelleyen bir durum var, lütfen yardımcı olun.

Hocam ben futbol müsabakası izlerken, içimden bir anlık ‘Allah’ım gol olursa sınavı kazanmayayım, olmazsa kazanayım’ dedim ve yaklaşık 1 dakika sonra gol oldu. Ama hocam inanın böyle bir şey düşündüğüm için o kadar pişmanım ki. Defalarca tövbe ettim ancak yine de içim rahat değil. Sizlerden bilgi almak istedim. Ne yapmam gerekiyor, ileride ne tür sonuçlar doğurur bu durum çok merak ediyorum gerçekten. Şimdiden Allah razı olsun hocam.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Bu gibi konuşmalar insanın iradesi dışında gelişir. Önemli olan devam ettirmemektir. Zaten tövbe de etmişsin, bu konuda ilerisi için tasalanma.

Sponsorlu Bağlantılar

birsey sorucam
bakın mesela ben farz olduguna inaniyorum ama cevre ne der benle dalga geceler bi yakinim izin vermez diye yani insanlardan utandığımyada korktugum için kapanmıyorum bu durumda kafir olmam mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu düşüncelerin yanlıştır. Çünkü böyle düşünmek küfre sokmaz ama imanın zayıf olmasından dolayıdır. Sen Rabbin istiyor diye yapmalısın. Allah’ın emri varsa insanların ne dediklerinin veya ne düşündüklerinin önemi yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Söylediklerimden sorumlu olur muyum

Hocam benim garip bir takıntım var takıntımı bende bilmiyorum ama içimden konuşurken kelimelere uygun olarak dilimide oynatıyorum ama ağzım kapalı oluyor ve seste çıkmıyor doğal olarak herşey sesli söylenmez günah,büyük konuşma, kınama olmasın diye dıştan söylememeye gayret gösteriyorum ama genellikle başta anlattığım gibi yapıyorum ister istemez ama ağzım kapalı oluyor şimdi sorumlu oluyor muyum?

Sponsorlu Bağlantılar

Bunlar vesvesedir önemsemene gerek yoktur.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR