Dini Soru / Helal satış nasıl olur

Helal satış nasıl olur

Soru

Merhaba hocam, bir seyi sattigimizda istediyimiz fiyata satabilirmiyiz yoksa belli bi fiyata satmalimiyiz?diyorlar ki bir sey sattiginda yuksek fiyata satmak haramdir ,mesela faberlicten kozmetik urunu satiyoruz ordan mesela 5$ aliyoruz ama cok yuksek fiyata satmamiz haramdir?bu ne kadar dogrudur?

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba kardeşim.İslam bu konuda bir kar haddi koymamıştır. Bu durumu arz ve talebe göre bırakmıştır. Ancak insanların ihtiyacı olan bir şeyi fahiş bir fiyata satarak insanları zor bir durumda bırakmak ise yasaklanmıştır.

İslâm dini, güzel ahlâk ve takvayı emretmek ve yasakladığı hile ve fahiş fıatın önüne set çekmekle bunun hududunu göstermiş oluyor. Bununla ilgili Peygamber’in şu sözlerini dinleyelim: “Din nasihattir”. “Sizden biriniz, kendi nefsi için arzu ettiği şeyi mü’min kardeşi için de arzu etmedikçe imân etmiş olmaz”. “Bizi aldatan bizden değildir”. Fahiş bir fiyatla malı satıp müslümanları aldatmak lanetin inmesine vesile olduğu gibi, halkın muhtaç olduğu şeyleri piyasaya sürüp normal bir fiatla satmak da rahmetin nüzulüne sebebdir.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR