Dini Soru / Hastalık yüzünden namazda gaz çıkarma

Hastalık yüzünden namazda gaz çıkarma

Soru

Hocam bağırsaklarda problem var bu yüzden gün içinde bir çokken gaz katılıyorum ve günde en az 3-4 kez büyük wc gidiyorum ve gün içinde bazen çok ve bazense normalden biraz fazla yel kaçırıyorum wc gittikten bazen hemen sonra bazen wc çıktıktan 1-2saat sonra yel kaçırmaya başlıyorum nadiren de olsa bir namaz vaktinde belki bir kez ancak belkide hiç yel kaçması olmuyor ama bu çok nasil oluyor bu yüzden namaz kılarken zorlanıyorum bazen çok fazla yel kaçırıyorum bu yüzden evde olsam da çok sıkıntılı oluyor bazı hocalara göre özür sahibiyim kimi hocaya göre özürlü değilim ne yapacağımı anlamadım hocam özür sahibi miyim yada özür sahibi değilsem ne yapmalıyım
Benim için çok önemli olan bu soruyu CEVAPLARSANIZ sevinirim

Sponsorlu Bağlantılar

Geçmiş olsun. Bir namaz vakti boyunca devam eden bir durum olmadığı için özür sahibi sayılmazsın.

Sürekli devam eden abdest bozucu hâllere özür denir. Meselâ, idrarını tutamama, devamlı gaz çıkarma, sık sık burnu kanama, yarasından devamlı su akma gibi hâller, birer özür hâlidir. Kendisinde bu gibi abdest bozucu bir özür bulunan kimseye ise, sâhib-i özür (özür sâhibi) veya ma’zur (özürlü) denir.

Özürlü Sayılmanın Şartı Nedir?

Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.)

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR