Dini Soru / Farz namazların 3. ve 4. rekatlarında zammı sure neden okunmaz

Farz namazların 3. ve 4. rekatlarında zammı sure neden okunmaz

Soru

Selamun aleykum hocam. Neden farz namazlarının 3.ve 4. Rekatında zamlı sure okunmaz farz namazı iki rekat mıdır? Lütfen izah eder misiniz. Teşekkür ederim.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Farz namazlarının rekatları bellidir. İki rekat olan farz namaz sadece sabah namazıdır. 2 ve 4. rekatlarda fatihadan sonra zammı surelerin okunmaması sünnette kesin bir şekilde bildirildiği için okunmaz.

– “Dört rek’atlı sünnetlerde üçüncü ve dördüncü rek’atte Fatiha’dan sonra sure okumakta muhayyer değiliz-olamayız. Zira Fâtiha-i şerifeye başka bir sûre veya sûre yerini tutacak kadar ayet-i kerime ya da ayetler ilave edilmesi vaciptir. Şöyle ki:

– Farz namazların önceki ilk iki rek’atlarında Fâtiha’dan sonra diğer bir sûre veya bir sûreye denk bir mikdar ayet okunması vacip olduğu gibi, vitir namazı ile nafile namazların / sünnetlerin her rek’atında Fâtiha ve Fâtiha’dan sonra bir sûre veya ona denk bir ayet okunması da vaciptir. Bu Hanefî mezhebinin görüşüdür.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR