Dini Soru / Düşünceler dinden çıkarır mı

Düşünceler dinden çıkarır mı

Soru

1-
Hocam Allah rızası için bana en kısa zamanda bir cevap yazın.
Oturuyorduk annem hadi oku kendine gelirsin dedi bende tamam dedim okurum falan diye düşünürken ben kafirim okuyamam gibi bir düşünce geçti içimden hocam ben kafir olmak istemiyorum ne olur bana bir cevap yazar mısınız o düşünce beni kafir mi yaptı çok korkuyorum ağlıyorum lütfen beni cevapsız bırakmayın.

2-
Hocam eşimle araba da gidiyorduk. Eşim çok hızlı araba kullandığı için içimden ona kızgınlıkla bi daha senin arabana binen ne olsun dedim. Sonrada kafir olayım dedim içimden. Bir anda geldi bu düşünce. İçimden kendi kendime konuşurken dedim sesli demedim.
Kendi kendime bilinçli konuşuyordum ama birden kafir olayım dedim içimden. Sizce bu kabul olur mu hocam.

3-
Hocam ikinci soruda olduğu gibi bazen bende de öyle düşünceler oluyor şunu yaparsan kafir olursun ya da yapmazsan kafir olursun diye düşünceler geçiyor ama ben kafir olmak istemiyorum ne yapmalıyım hocam mesela bazen o kadar kötü şeyler geliyor ki eğer şu kişiye zarar vermezsen kafir olursun gibi ama ben o kişiye zarar vermekte istemem kafir olmakta bunlardan ben rahatsız oluyorum ama aklıma takmadan da edemiyorum benim de sorumu cevaplarsanız sevinirim

4-
Bazi kisilerin nasil olsa sonra tevbe et derim diyerek küfre düşmelerine sebeb olmak mesela bazi seylerden eğlenmek icin ornegin küfür olan sarki veya dizileri anlatmak gülmek eglenmek icin veya dikkat cekmek beraber gülmek ilgi cekmek icin anlatmak istendigi icin küfür olan seyler yapnalarina sebeb olmak veya bunlardan farkli seylerden dolayi yani sebeb olunmussa tek tek şu seylerden şu nedenle küfrüne sebeb oldum denilip tevbe etmeleri mi istenmelidir yoksa sadece şirk icin tevbe et demek yeterli midir ve bu kişiler uyarılmazsa bunun hükmü nedir?

5-
Hocam hayırlı günler.
Yeni konu açacaktım başlıkla uyumlu diye buraya yazdım kusura bakmayın.
Bazen bir şeyler düşünürken aklımdan ben olsaydım diye bir düşünce geçiyor hemen korkuyorum ben böyle niye düşünüyorum diye tövbe ediyorum ben kimim ki kendimi Allah gibi düşünüyorum diye tövbeler ediyorum ama yine de rahat olamıyorum bu şirk mi oluyor hocam ben asla şirk koşmak istemem Allah birdir bunu biliyorum inanıyorum ama böyle bir düşünce içine girince de çok korkuyorum ben şirk koşmuş mu oluyorum.

Sponsorlu Bağlantılar

1-
Aklına bu düşünceler şeytanın vesvesesidir. Bunlar dinden çıkarmaz.

2-
Akla bir anda gelen ve imanına ters olan bu düşünceler şeytandandır. Bunları önemseme. Bunlar küfre sokmaz.

3-
Cevap verdiğimiz gibi bunlar küfre sokmaz. Aklından zorla atmaya çalışma. Bırak gelirse gelsin. Önemli olan senin bunları vesvese olduğunu bilmendir.

4-
Haram ve günah olan şeyler anlatıldığında gülmek ve eğlenmek haramdır günahtır. Bunlar küfre sokmasa da yapmamak gerekir. Yapanları mümkün ise uyarmak gerekir.

5-
Hayırlı günler. Aklına gelen bu düşüncelerde vesvesedir. Bunların gelmesi ile insan küfre girmez. Bunların üzerinde durma yani önem verme.

Sponsorlu Bağlantılar

Hocam burada çok fazla soru var zaten ama bir tane de ben eklesem sorun olmaz inşallah
Bende vesvese var ve bir tanesine çok takıldım Allah seni şeklinde başlayan ve çok kötü bir düşünce birisine falan kızdığımda içimden bu geçiyor sanki söylüyormuşum gibi ama çok rahatsız eden bir düşünce ben bundan dolayı dinden çıkmaktan günah işlemekten korkuyorum hocam bunu ben dil alışkanlığı şeklinde falan içimden geçirdiğimde günah mıdır?

Sponsorlu Bağlantılar

İmanına ters olan ve istemediğin bu tür düşüncelerde diğer cevaplarda da olduğu gibi vesvesedir. Bunlar dinden çıkarmaz. Bunların vesvese olduğunu bilecek ve önem vermemelisin.

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba hocam benim de sorum bu konuyla alakalı
Akşam uykuya dalmadan önce gözlerimi kapatıp düşünüyordum şu kötü vesveseleri bırak şeytanı at kapının dışına Rabbine sımsıkı sarıl diye o sırada Rabbine sarıl kısmını sanki gözümün önünde canlandırdım gibi geldi kollarımı falan açıp sarılır gibi bir görüntü geldi gözümün önünde ama ben biliyorum ki Allah’ı biz gözlerimizin önünde canlandıramayız o gözümün önünde gördüklerimin bana bir günahı var mı dinden çıkartır mı

Hocam bir de bunu buraya yazıp sormamda bir sakınca var mı anlatmak günah mı bundan dolayı da imanıma bir zarar olur mu

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba. Bu düşüncelerin bir önemi yoktur, vesvesedir. Sen kafana takarsan her gün aklna bir sürü başka başka düşünceler gelir.

Soru sormandan günah olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

merhaba bunu yayinlar misiniz
4. soruyu sordum ve anlamadiim noktalar var
birilerinin dindne cikmalarina gerçekten sebeb olunmus ise ve bu isteyerek bilerek sonra tevbe et dsrim diye düşünerek yapilmis ise
bu duurumda o kisileri uyarmamak hep kafir kalmaya mi sebeb olur?
bu aklima geliyor ve cok kötü hissediyorum kanser olsam ciddi hastalik geçirsem bunlara cevap bulup çözümler üretmek isterim yani hastalık bunlara çözümler üretmek kadar önemli degol o uuzden biseyler söyleyin bu sorudklarimin hukumleri ne?

Sponsorlu Bağlantılar

Hocam hayırlı günler
Teyzenin birisi çok güzel dualar ediyordu bende o sırada şimdi Allah’ın duaları kabul etmesi kaldı İnşallah kabul olur şeklinde düşünüyordum içimden şimdi işimiz Allah’a kaldı gibi bir düşünce geçti vesvese mi bilmiyorum ama bir huzursuz oldum çünkü bizim her işimiz Allah’ın nasip etmesi ile oluyor bu düşünce küfür mü oluyor bir günahı var mı

Sponsorlu Bağlantılar

Hocam bende bir soru sormak istiyorum. Sürekli içimden birilerine kafir demek geliyor. O kişinin kafir olmadığını biliyorum. Söylemenin günah olduğunuda biliyorum. Ama içimden insanlara kafir demek geliyor. Ve bu bilinçli bir şekilde geliyor bilinçli olarak söylemek istiyorum. Hemen arkasından tövbe diyorum içimden ama sonra yine aklıma geliyor. Hep bilinçli olarak demek istiyorum. Hocam bir anda aklıma gelse vesvese diyecem ama öyle değil. benim içimde hep deme isteği var hemde bilinçli olarak. Hocam bu nedir çok mutsuzum

Sponsorlu Bağlantılar

Hocam hayırlı ramazanlar
Sabah kalktım yüzümü yıkarken ailemden birisi abdestini de al ve namazını kıl dedi bende zaten namaz kılmak istiyordum tamam dedim ama içimden başlatma şimdi namazdan gibi bir şey geçti bu beni rahatsız eden bir cümle oldu hocam bunun bana bir günahı olur mu

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR