Dini Soru / Dualar niye kabul olmaz

Dualar niye kabul olmaz

Soru

Bir çok din alimi asgari ücretliye veya durumu bozuk olan insanlara şükretmeyi öğütler fakat kendilerinin gelirleri iyidir.

Örnek: daha kötü durumda olan insanlar var. Halinize şükredin halinize şükür edin diyen insanların hepsinin maşallahı var hali vakti yerinde insanlar. Nihat hatip hoca gibiler müslümanların dualrı kabul olmuş olsaydı bu dünyada mazlum ve haksızlık olmazdı bence allah (c.c)dünyadaki işlere karışmıyor. Eğer yanlışsam düzeltin lütfen ama cevap verirken mantıklı olun bu arada ben ateist değilim 5 vakit namaz kılarken bıraktım. Bu sorular kafamı çok kurcalıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çok din aliminin hepsinin durumu aynı değildir. Alimlerden fakiri de var zengini de var. Yani kesinlikle hepsini aynı şekilde olduğunu diyemezsin. Nihat hatipoğlu hocamızda çok değerli bir hocaefendidir.

Sen veya ben ne dersek diyelim hangi durumda olursak olalım sonuçta bu bizim imtihanımızdır ve hepimizi öleceğiz ve hesabımızı tek tek Allah’a vereceğiz. Evet bu dünyada Allah insanları farklı özelliklerde ve farklı şart ve ortamlarda yaratmıştır. Böyle olması onun imtihanımızı tecelli ettirmesinden dolayıdır.

Dua, insanın Allah’a karşı yalvarışı, yakarışı, niyazda bulunuşu- dur. Peygamber Efendimizin ifadesiyle, “Dua ibadetin özüdür.” (Tir- mizî, Deavât, 1) , “Dua müminin silahıdır, dinin direğidir, göklerin ve yerin nurudur.” (Tergîb, III, 485)

İnsan beden ve ruhtan müteşekkil değerli bir varlıktır. Bedeni yemeye, içmeye, uyumaya, dinlenmeye ihtiyaç duyduğu gibi, ruhu da ibadet ve duaya ihtiyaç duymaktadır. Onun için Yüce Rabbimiz kendisine ibadet etmemizi emrettiği gibi, dua etmemizi de emretmiştir: “Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua ediniz, duanızı kabul edeyim. Bana ibadet ve dua etmekten kibirlenenler, hor ve hakir olarak cehenneme gireceklerdir.” (Mümin, 60), “Rabbinize yalvara yakara ve için için dua ediniz.” (A’raf, 55), “O’na azabından korkarak ve rahmetini umarak dua ediniz. Şüphesiz ki, Allah’ın rahmeti iyilik edenlere/ güzel fiil ve davranış sergileyenlere çok yakındır.” (A’raf, 56), “Kullarım Beni senden sorduklarında, bilsinler ki, gerçekten Ben onlara çok yakınım, Bana dua edenin duasını kabul ederim.” (Bakara, 186)

Hakk’ın rızasına uygun olan hususlarda ihlasla yapılan duanın kabulü, bazen uzasa da (bize göre) sonunda kabul olacağında şüphe yoktur. Çünkü Yüce Rabbimiz yapılan duaları geri çevirmeyeceğini, kabul edeceğini beyan etmiştir. Yeter ki biz dileklerimizi, isteklerimizi Cenab-ı Hakk’a ihlasla, içtenlikle arzedelim.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR