Dini Soru / Dinimizde örtünme nasıl olmalı

Dinimizde örtünme nasıl olmalı

Soru

Selamun aleykum hocam 14 yaşında kızkardeşim örtünmeye niyetlendi ama maalesef cahili örtü denilen pantolonla örtünüyor ne yapmam lazım onu ıslama ısındırmak için ne yapmam lazım?

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Ona güzellikle ve sevdirerek olması gereken tesettürün ne şekilde olması gerektiği anlatmaya çalış. İlk önce sen bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi ol ve daha sonra bir örnek kimse olarak ve bir büyüğü olarak ona doğruları izah etmeye ve ikna etmeye çalış.

Bazı âlimlere göre de kadının asıl ziyneti, vücudunun güzel yaratılışıdır. Yaratılış ziyneti hepsinde, her kadın bedeninin özünde zaten bulunmaktadır. Dolayısıyla buna göre mâna şöyle olur: Kadınlar yaratılıştan ziynetleri olan vücutlarının hiçbir tarafını açmasınlar.
Evet, kadın gerçekten çok kıymetli bir ziynettir. Nasıl ki mücevherler, kıymetli inciler çok gizli yerde saklanırsa, kadın vücudunu da kendi sedefine koymak, tesettüründe saklamak gerekir.

Tabi-î bu arada, “ziynetlerin örtülmesi” gerektiğinden bahsederken şunu da hatırlatmak da fayda görüyorum. Tesettür için örtülen örtünün kendisi de bir ziynet olmamalıdır. Eğer üstten örtülecek örtünün kendisi ziynet sayılabilecek renk ve görünüşte olursa, ona “hicap” denilemez. Çünkü örtünmekten maksat; ziynetlerin yabancılar tarafından görülmesini önlemektir. Şayet bir kadın, giyindiği elbise ile yabancı erkeklerin dikkatini çekmeye devam ediyorsa, İslâm bu kadını örtünmüş kabul etmemektedir.

Örtülmesi emredilen, ziynetten istisna edilen ve âyet–i kerimede mücmel olarak geçen “kendiliğinden görünen” ifadesi, İslâm âlimlerinin çoğunluğu tarafından; “yüz ve bileklere kadar eller” olarak tefsir edilmiştir.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR