Dini Soru / Dini sorular ve cevaplar kısa

Dini sorular ve cevaplar kısa

Soru

Sorularımı cevaplar mısınız?

Hocam selamun aleykum. Aklıma takılan sorular var lütfen yardımcı olun. Çok uzun, lütfen hakkınızı helal edin. Çok özür dilerim.
1. Ben bekar bir kızım ve sürekli evdeyim. Ne kadar iş yapsam da çok fazla boş vaktim oluyor. Farz ibadetlerimi yerine getiriyorum. Kur an okusam da, tesbihat yapsam da Yinede uzun süre uzanıp TV seyrediyorum. Bunun bir sakıncası var mı.

2. Uzun süredir iman esaslarıyla ve imansız olmekle ilgili vesveseler ve yoğun kaygı yaşıyorum. Aklıma gelenlere izin versem önemsemesem sanki dinden çıkmaya meylediyormusum ve bu durumdan hiç rahatsızlık duymuyormusum gibi hissediyorum. Bu durumda ne yapmalıyım.

3. İmansız olmekle ilgili korkularim olduğunu belirtmiştim. Uykularim kaçıyordu, az yemek yiyordum, konusmuyordum. herkes neyin var diyordu. Böyle olunca artik Allah im tek güvencem sensin ben acizim o zor anda kendimi isteyerek mahvedebilirim sen bana sahip çık diyorum rahatliyorum ve kendimi kurtulmuş sayıyorum. Boyle düşünmeye başladıktan o sonra kendime geldim. Yine yemem içmem duzeldi. Çünkü Rabbimiz kendisine sığınanları korur. Bu yaptığım doğru mu. Çünkü böyle olmasa kalan ömrüm nasıl geçer bilemiyorum böyle bir tehlike söz konusuyken.

4. Mesela ortamda gıybet edilmeye başlandı. Bir süre bekliyorum. Bakıyorum daha uzayacak sonra ortamı terk ediyorum. Bunda da bir sakınca var mı?

5. Uyumadan önce başımız acikken,uzerimizde kısa kollu ve ince bir giysi varken ayetel kursi, Felak, nas sürelerini okumanin sakıncası var mı?.

Kusura bakmayın. Allah hepinizden razı olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam kardeşim. Lütfen çok fazla sayıda bir anda soru sormayalım, aksi takdirde sorularınız yayınlanmayabilir.

– Tv izlemek caizdir ama ne izlediğine dikkat etmelisin. Gelişi güzel herşeyi izlemek doğru değildir.

– Bu düşünceler vesveselerden dolayıdır. Esas olan senin imanındır. Aklına bu tür düşünceler geldiğinde sadece önemseme o kadar. Zamanla geçecektir.

– İman sahibi her müslüman imanı için korkmalıdır ve onu korumalıdır. Ancak bu düşünce insanı asla ümitsizliğe sevketmemelidir. Allah’a sığın ve ona tevekkül et.

– Gıybeti engelleme imkanı olmayan durumlarda uygun bir şekilde o yeri terketmek en doğrusudur.

– Bu dediğin durumda iken ayet ve dualarını okuyabilirsin bir sakıncası yoktur. Allah kabul etsin. Allah senden de razı olsun.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR