Dini Soru / Devletin girdiği kul hakları

Devletin girdiği kul hakları

Soru

Selamüm aleykün. Benim merak ettiğim bir konu var. Hepimiz kul hakkı nedir biliyoruz. Sorum bu kul hakkı iki kişi arasında değilde vatandaşla devlet arasında olursa nasıl çözümlenir? Misal hepimiz duyuyoruz; haksız yere hapse atılanlar, vatanından sürülenler vs. Şimdiki zamandan, tarihten böyle bir sürü örnekler var. Kendi halkına baskı ve şiddet uygulayan bir sürü devlet olmuş.Bunlardan kim sorumlu tutulacak? Devletin en başındaki mi, tüm yöneticiler mi? Veya en baştaki emrindekilerin yaptığı eziyetlerden de sorumlu mudur?(haberi olsun veya olmasın-dünya hayatı için ben ne olursa olsun en baştakini de sorumlu tutarım. Ahirette nasıl işler bilmiyorum” )Yine misal kralın emriyle masum birine işkence yapan bir asker ne kadar sorumludur? Hakkı olan bu hakkını ahiretette kime soracak? böyle bir durumda vatandaşın kendisi ne yapabilir? Dünyada hakkını nasıl arayabilir?

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam. Devlet olsa da o zulüm yada haksızlıkta emeği olan herkes Allah katında sorumlu olacaktır. Çünkü isyanda kula itaat yoktur buyrulmuştur. Her akıl ve idrak sahibi kimse bir zulüm gördüğünde onu ya engellemeli yada en azından kalbi ile nefret etmelidir. Allah katında adalet terazisi asla şaşmaz. Ne hak yenir nede haksızlık edilir. Devlet yetkilileri olsa da durum aynıdır, fertler olsa da aynıdır.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR