Dini Soru / Cinsel uzva dokunmak abdest

Cinsel uzva dokunmak abdest

Soru

Selamun aleyküm hocam

Bir erkek abdest aldıktan sonra makatına veya cinsel uzvuna tuvalet kağıdı, bez, pamuk vb. soksa/girse. Bu tuvalet kağıdı çıktarıldığında/düştüğünde kuru halde ise abdesti bozulurmu?

Cevabınız için Allah c.c. razı olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam.

Ön ve arka yoldan birisine parmak veya başka bir cismi sokmak guslü gerektirmez. Kuru halde bu şeylerin çıkması ile abdest bozulmaz. Parmağın erkek parmağı ile kadın parmağı olması arasında bir fark yoktur. Fakat cinsel bir lezzet duyma düşüncesiyle ön tarafa parmak sokulursa, bundan dolayı gusül gerekir. Arka tarafa parmak sokulursa gusül gerekmez.

Şöyle ki: Kadının fercine plastik âletin sokulması halinde kadın şehvet duymuşsa yıkanması gerekir, duymamışsa gerekmez.

Bunun için bir kadın, kadın hastalığından dolayı doktora muayene olurken, cinsî bir haz duyarsa bundan dolayı gusül gerekirken, cinsî haz duymazsa hiç bir şey gerekmez. Doktor kadın da olsa, erkek de olsa hüküm aynıdır. (Reddü’l-Muhtar, 1: 112.)

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR