Dini Soru / Boşanmadan sonra nafaka

Boşanmadan sonra nafaka

Soru

Merhaba hocam. Yurt dışında yabancı bir kadınla evlilik yaptım. Türkiye’ye geldik. Kadın Müslüman da oldu. Evliliği 6 sene yürütebildik ve boşandık. Evlenmeden önce eşim üniversite okuyordu ve ben bitirmesine engel oldum. Bu durumda diplomasız kaldı için meslek sahibi olamadı. Eşimin bir evi vardı ve kendisinden aldığım izinle onu işlerim için sattım. Boşanırken mahkemede nafaka istemesin uyardım. İstemedi. Evimizden ayrılırken hiç bir şey almadan gitti. Yalnız iki valiz kendine ait kıyafetleri aldı. Asıl sorum şu hocam. Boşanmadan sonra yaklaşık 9 yıl geçti. Boşandım eşim bana ulaştı. Hayat şartları çok zor olduğunu söyledi. Evin kirasını ödeyemez hale gelmiş, işsiz kalmış, hastalanmış. Bankalardan aldı kredi borçları birikmiş. Tüm ev eşyaları satmış. Yaşamak için arkadaştan arkadaşa geçiyor. Şu anda asgari maaşla bir yerde çalıştığını söyledi. Ama tüm maaşını borçların ödemesine yatırdı için, günlük yeme içme masraflarını yine de karşılayamıyormuş. Bu yüzden benden sürekli yardım, para istiyor. Burada hiç bir akrabası yok. Onun yurt dışında durumu iyi olmayan babası var. Yani burada yalnız yaşıyor. Hocam, ben ticaretle uğraşıyorum ve sabit gelirim yok. Yardım etmek zorunluluğum var mı bu durumda hocam? Dinimizde bununla ilgili hüküm nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Merhaba kardeşim. Boşanırken anlaşarak boşanmış iseniz ve sana ettiği yardımları helal etmiş ise artık ona karşı bir sorumluluğun yoktur. Ancak bir vefa borcu olarak zamanında sana yaptığı yardımların hatırına senin imkanın varsa ona yardımda bulunman büyük bir erdem olur.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR