Dini Soru / Annem bana hep kızıyor ne yapmalıyım

Annem bana hep kızıyor ne yapmalıyım

Soru

Hocam selâmun aleykum, şu annem için bana bi yol gösterin. Hocam ben 19 yaşındayım annem de 49 yaşında, son zamanlarda Eniştemde karaciğer kanseri çıktı bizde geçmiş olsuna gittik, orda annem, herkesi bıraktı benimde karnım şiş, benimde karaciğerimda var bi şey, benimde şuram ağrıyor, buram ağrıyor diye başladı kendini anlatmaya orda bi şey demedim eve gelince dedim, götüreyim doktora hangi güne randevu alayım dedim bana bağırmaya başladı ben ona, seni doktora götüreyim diyemezmişim. cevap vermedim tuttum kendimi sonra her defa kimi görse şuram ağrıyor, buram ağrıyor diye yine başlıyor bi yere oturmaya gitsek sırf annemin ağrıdığı yerleri dinleyip geliyoruz herkesin yüzünden anlayabiliyorum, çok sıkıldıklarını. sonra yine bi yere gidecek olursak ben yolu biliyorum annemle gidiyor oluyoruz annem, benim yolu bildiğime inanmıyor, kendisi başka yere gidiyor sonra yanlış yermiş burası deyip benim dediğim yola gidiyoruz sonra da yorldum diyor bunu bir kere iki kere değil devamlı olarak yapıyor ya da bazı zamanlar ben yolu biliyorum diyorum hadi diyorum annem durduğu yerde duruyor, hayır bilmiyorsun ben, burda duracam birisi gelsin beni götürsün diyor beni iyice sinir ediyor ben onun hakkında bir şey desem en basiti, inat etme anne desem bana başlıyor bağırmaya ben onu eleştiremezmisim, onu üzüyormusum ben kimmisim, daha dünden bugüne ve bunu herkesin içinde yapıyor herkes çocuğunu överken annem, beni hep yeriyor.

Hocam ben öncedende yazmıştım, yine annem hakkında bir soru buraya. iki tane zihinsel engelli kardeşlerim var annem onlara bakıyor,yoruluyor diye inanın aylarca evden çıkmıyorum ben kardeşlerimin yanında duruyorum, annem gezmelere gidiyor evin işini yapıyorum, kardeşlerime bakıyorum, onların karınlarını doyuruyorum, uyutuyorum,bazen yavaş yavas yakın yerlerde ki parklara götürüyorum bunların hepsini, Allah rızası için yapıyorum ama anneme bir türlü yaranamıyorum çok bunalıyorum, bazen alıp başımı gidesim geliyor bir an olsun annemi düşünesim gelmiyor çünkü beni kendinden çok uzaklaştiriyor. benim etrafımda yaşıtim bir sürü arkadaşım var onlar hep basit şeylerle uğraşırken ben hep böyle daha olgun oluyorum herkes gülerken ben, ayıp olmasın diye gülüyorum, tüm arkadaşlarım bi derdi olduğu zaman gelip bana anlatıyor herkesin halinden anlayabiliyorum, herkesi dinleyebiliyorum.

Babaannemle dedemle evlerimiz dip dibe ben, tek kiz torunlarıyım, onların diğer kuzenlerim, hep büyükler, evliler ve erkekler yani herkesle ben ilgileniyorum ama en ufak bi anneme, seni doktora götüreyim dediğimde bana bağırıyor, çağırıyor, kızıyor, azarlıyor ben koskoca kızım, dışarda pardesu giyiyorum, aklım başımda ve bi onurum var ama annem, bana, herkesin içinde bağırıyor. Ben annemden çok uzlaştım,babamda zaten kendi aleminde. Dünya hayatı olarak gerçekten yalnızım,çok arkadaşım var ama hepsi bi derdi olunca bana geliyorlar, dinliyorum, akıl veriyorum bu konuda bi şikayetim yok ama beni kimse anlamayacak ben biliyorum, o yüzden kimseye anlatamıyorum çok bunaldim. Bi kısmetim de yok, evlenipde gidemiyorum. Ama gerçekten çok bunaldım annemin bağırmalari, azarlamalarindan. Ona bi şey demeye çalışsam beni dinlemiyor, direk bağırmaya başlıyor. Kendimle ilgili bi şey desem bile direk bağırıyor. Beni hiç mi hiç dinlemiyor. Ben, gerçekten annemden çok uzaklaştım hocam. Böyle olmasını hiç istemezdim ama son zamanlarda odamdan çıkasım bile gelmiyor. Ne yapabilirim.

Not: ailemin geneli yaşlı, anlayışsız, benciller ve üstün körü din yaşayan insanlar, yani, benim burada yazdıklarımı, buradan başka anlatacak kimsem yok evlenmeyi düşünüyordum ama o konuda da yardım alacağım hiç bir fani yok, kendimde bulmak istemiyorum harama bulaşmamak için.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam hanım kardeşim. Bütün yazdıklarını dikkatlice okudum. Allah yar ve yardımcın olsun ve sabrını mükafatını arttırsın. Bu yaşadıklarının sana bir imtihan vesilesi olduğunu bilmelisin. Herkese nasip olmayacak manevi açıdan bir olgunluğa sahipsin. Çektiğimiz her sıkıntı zerre kadar bile olsa Allah onu kat kat mükafatlandıracaktır. Belli ki annenin rahatsızlıkları var. Ona karşı ne kadar sabırlı olur ve idareli davranırsan Allah sana ecrini verecektir. Daha yaşın çok genç ve Allah’ın izniyle sana layık olacak bir kısmetin de olacaktır. Dua et ve ibadetlerini ihmal etme. Allah sana bir istediğin yerde iki vermesini istiyorsan biraz daha sık dişini ve sabırlı ol. Yükün ağır ama unutma ağır yük ancak Allah katında değeri büyük olanlara verilir. Musibet ve zorluklar kişinin ecrine ve Allah katındaki değerine göre verilir. Kendine faydalı alışkanlıklar edinebilirsin, kuran oku, dua et ve tesbihatlar edinebilirsin. Dünya ve ahirette yoldaşların salihler ve melekler olsun. Allah’a emanet ol kardeşim.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR