Dini Soru / 72 fırka hadisi sahih mi

72 fırka hadisi sahih mi

Selamun Aleyküm hocam benim aklıma bu 72 fırka cehennemde olacak hadisi geldi ve baya bir endişeye düştüm ya yanlışındaysam diye ne yapmalıyım şimdiden Allah razı olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam. Her iman sahibi iman konusunda dikkatli olmalıdır. Ama bu yolundan şüphe etmek şeklinde olmamalıdır. Bu hadisi şerif ile doğru anlaşılması gereken bilgiler kısaca şöyledir:

“Yahudiler yetmiş bir (71) fırkaya ayrıldılar, biri hariç diğerlerin hepsi cehenneme girer. Hristiyanlar yetmiş iki (72) fırkaya ayrıldılar, biri hariç diğerlerin hepsi cehenneme girer. Bu ümmet de yetmiş üç (73) fırkaya ayrılacak, biri hariç hepsi cehennem girer.”(Ebu Davud, Sünnet, 1; Tirmizî, İman,18; İbn Mace,Fiten, 17; İbn Hanbel, 2/332).,

Hz. Peygamber (a.s.m) fırka-i Naciyeyi “Benim ve ashabımın üzerinde bulunduğu yolda olanlar.” olarak tarif etmiştir.

Diğer bir ifade ile Fırka-ı Naciye, Kur’an-ı Kerîm’in hükümlerini kabul ve tasdik etmekle onlara uyan, Hz. Peygamber (s.a.s)’in ve O’nun büyük ashâbının yolunu aynen takip eden büyük topluluk, cemaat demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki mesela sünni diyoruz Hanefi diyoruz bunlar ehli sünnet demidir

Sponsorlu Bağlantılar

Sünniliği yukarıda izah ettik. Dört mezhep diye bildiğimiz hanefi, şafii, maliki ve hanbeli mezhepleri ehli sünnettir.

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR