Dini Soru / 61 gün kefaret orucu

61 gün kefaret orucu

Soru

Selamun aleykum hocam, bu siteyi cok seviyorum Allah razi olsun hepinizden. Benim size sormak istedigim seyler var fakat gunahini aciklamak yanlis bisey ve burda bi cok kisi sorumuzu okuyabiliyor ismimiz yok biliyorum kimse bilmicek ama o kadar cok utaniyorum ki.

Daha once hic kimseye anlatamadim ilk defa buraya yazacaktim ama iste gonlum el vermiyor yazmaya ozel bi sekilde sormak istiyorum gunahlarini sadece yardim almak danismak amacli anlatmak sakincali degil diye ogrendim bu yuzden sizle konusmak icin size ulasabilecegimiz bir yer var mi mail veya telefon numarasi gibi tek hocanin okuyacagi bi yer ..

Sponsorlu Bağlantılar

Aleykum selam.

Bu sitede hiç bir şekilde özel bir bilgi yayınlanmaz. Kendiniz bir bilgi yayınlamadıkça sizin kim olduğunuzu sadece Allah bilir. Bu şekilde sor sormakla günahları inşaallah açığa vurmak değil, tam aksine ilim öğrenmek ve başkalarına da faydalı olmaya vesile olacaktır.

Bir gün bir aya bedeldir. Diğer ay da cezadır. (Ebu Davud)

Müslüman Ramazan ayının her gününde oruç tutarak nefsine sabrettirmeye memurdu. Binâenaleyh bir gün orucunu bozmakla bütün ayın orucunu bozmuş gibi oldu. Zira oruç günlerinin nev’i itibarıyla bir ibadet sayılır. Onun için orucunu bozan kimseye bir yerine iki ay oruç yüklenmiştir. (Müslim)

Kefaretin 60 günü ceza 1 günü kazadır
Alimler, bilerek ve isteyerek bir gıda veya gıda özelliği taşıyan her türlü maddeyi almak durumunda hem kaza hem de kefaret gerekeceğini söylemişlerdir. (Diyanet İlmihali)

61 gün kefaret orucunun 60 günü orucu bozmanın cezası olarak tutulur. 1 gün ise bozulan orucun kazasıdır.

Bu e mailden ulaşabilirsin:
imamlarcevapliyor@gmail.com

Cevabınız


Sorunuz bu konu ile ilgili ise yukariya cevap seklinde yazabilirsiniz. Veya asagidaki butona tiklayarak farkli bir soru sorabilirsiniz.

BiR SORU SOR