Dini Soru / Sorular / Cemaatle namaza sonradan yetişmek mesbuk hakkındaki meseleler

Cemaatle namaza sonradan yetişmek mesbuk hakkındaki meseleler

Sponsorlu Bağlantılar

Soru

Mesbuk teravih namazında imama yetişmek için ne yapabilir?

Teravih namazında imama ikinci rekatta yetiştigim de veyahut dördüncü rekatta yetiştigimde namazı nasıl tamamlayacağız imam namaza devam edecek Ben imamla Selam vermediğim de hep geç yetişeceğim. En son da Vitir namazında geç yetişeceğim.. Nafile namaz kılarken ikinci rekattı bitirip üçüncü rekatta kalktığımda ayakta sağa sola selam verirsem namazının akıbeti ne olur bu Nafile namaz vacibe döner mi?
Şeyhine ders için kuran okuma nafile namazlar söz veren veya şeyhini bu konuda şahit tutan kimseye söz verdiği nafile namazlar adak gibi yapmak vacip olur mu?

Cevaplar

Selamun aleykum 4 veya daha çok rekat olarak teravih namazı kılındığında öyle bir durumla karşılaştığında iki rekata namazını tamamlarsın ve selam verirsin. Bir dahaki rekatlara da geç kalacağını farkettiğinde imamın lselam vermesine bekleyebilir ve yeniden başladığında ona uyabilirsin. Daha sonra teravihten eksik kalan rekatları tek başına tamamlayabilirsin. Nafile namazı kesmek veya bozmakla o namazı yeniden kılmak vacip olmuş olur. Böyle bir söz söylemek o namazları vacip hükmüne sokmaz ancak belkide yalan bir söz söylemiş olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Muhabbet kuşum öldü çok üzgünüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.