Dini Soru / Sorular / Boşandıktan sonra tekrar evlenmek islam

Boşandıktan sonra tekrar evlenmek islam

Sponsorlu Bağlantılar

Boşandıktan sonra tekrar evlenmek islam

Soru

Birini sevdim ve o evliydi 2. eşi olmayı kabul ettim ve imam nikahı kıydırdık bu nikahtan ailemin haberi yoktu zaman gerekiyordu bunun için. Nikahımızı kıyan hoca efendi ve harici bir şahit vardı. Başka bilen yoktu ve ben bakireydim. Sonra olumsuzluklar oldu eşi öğrendi dolayısıyla beni boşadı. Bir süre sonra yine bir araya geldik 3 ay olacak benden imam nikahını alalı ve biz imam nikahımızın olup olmadığını bilmiyoruz olduysa beni boşadığı için başka biriyle evlenmem şartı var mı? onunla tekrar evlenebilmem için ki bunu istemiyorum böyle bir şey varsa bilgiye ihtiyacım var. Lütfen yardım edin.

Cevap

Merhaba kardeşimiz
Öncellikle şunu söyleyim evlenme durumunu anladım ama boşanma durumunu tam anlayamadım nedenine gelince evlenme ve boşanma ciddi bir iş yani hemen seni boşadım demekle olmaz bunun şartları var üç talak lazım o anki psikolojik durum lazım zaman aynı şekilde.yani burasını tam yazmamışsınız. Boşanma tam gerçekleşmişse ilk önce başka biriyle evlenmek gerek size tekrar dönebilsin.Dinimiz bu zorunluluğu da insanlar evliliği ciddiye alsınlar diyedir.Bir örnek vermek gerekirse eşiniz sizinle evliyken ilk eşi öğrendi diye sizi boşuyor bu ne kadar ciddi bir evlilik yarın eşi bir daha zorlarsa sizi tekrar boşamıyacağı ne malum.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İstimna yapmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. Boşandıktan sonra tekrar evlenmek islam
    Soru

    Merhaba benim annem ile babam bundan 16 sene önce boşandılar 16 yıldan beri babam bizden uzakta yurtdışında yaşıyor ve burada yabanca türk olmayan bir kadınla 2004 yılında evlendi sonradan bu yabancı kadından da 2009 yılında boşandı şimdi tekrar eve geldi fakat annemle evli değiller aynı yatakta yatıyorlar ilişkiye giriyorlar, şimdi cevap almak istediğim aynı yatakta yatmaları ve ilişkiye girmeleri günah mıdır. Sonuçta babam annemden boşandı başka kadınla evlendi imam nikahı bitmiş midir.

    Cevaplar
    Merhaba kardeşim. Boşandılar derken ne şekilde bu olay oldu bunun bilinmesi lazım. Çünkü dini talak hakkı üçtür. Belki yeni bir nikah yaptılar belkide sadece ayrı kaldılar ve sizde boşandıklarını sanıyor olabilirsiniz. Bu konudaki en doğru bilgiyi onlar bilir. Eğer ciddi bir şüphen varsa bu durumu onlara veya onlardan birine söyleyerek bir müftülüğe gitmelerini ve oradan bilgi almaları gerektiğini söyleyebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.