Dini Soru / Sorular / Aileden gizli nikah kıymak

Aileden gizli nikah kıymak

Sponsorlu Bağlantılar

Aileden gizli nikah kıymak

Soru

21 yaşında bir erkeğim kız arkadaşım var 3 yıldır günahlarımın farkına vardım kız arkadaşımla elini tuttum öptüm çok pişmanım. Bunların tekrarlanmasını istemiyorum yapmayacağım diyorum ama yinede yapıyorum. Kız arkadaşım evlenelim diyor ama bilmiyorum bana nasihatta bulunur musunuz. ailelerimiz bilmeyecek sadece günaha girmemek ahirette Allahın karşısında boynumuz eğilmesin diye imam nikahı kıyacağız yapmalı mıyız tavsiyelerinizi bekliyorum.

Cevap

Merhaba kardeşim, nikah gizli değil aleni yani açık olmalıdır, herkesçe bilinmesi gerekir. Eğer böyle bir imkan olsaydı çoğu insan sırf cinsel zevkleri için nikah kıyardı ama dinimizde gizli nikah yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Namaz borcu nasıl ödenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Yorumlar

  1. 17 yaşında bir kızım konyada yaşıyorum 7 8 aylık bir ilişkim var sevgilimi gerçekten çok seviyorum sevgilim ankarada üniversite okuyor 19 yaşında ailem öğrendi ve unutmamı bırakmamı istediler ders çalışıyorum ankarada üniversitee kazanmak için dini nikah yapmayı düşünüyoruz ailem istemiyor doğal olarak ama birbirimizi bırakmayacağımızdan eminiz yani hani şu korku yok dini nikah kıydıktan sonra ayrılır mıyız korkusu yok çok şükür dua ediyorum hep sevgilimin bana hayırlı bir eş olması için hanefi mezhebindeyiz ikimizde babam o çocuk senin kısmetin değil diyor 17 yaşında ne kısmeti zaten diyor ara vermemi istediler çünkü üniversite sınavına hazırlanıyorum ama yapamıyorum konuşma ihtiyacı oluyor arkadaşımın telefonundan konuşuyoruz sadece evet biliyorum hani günah şuan bulunduğum doğru eğer bu tür şeyleri iyi araştırmış olsaydım sevgili konusunda kesinlikle taviz vermezdim izin vermezdim sadece 2 kere buluştuk onun dışında mesaj ve telefonla konuştuk çoğu zaman kalbim daralıyor hayal kurduğumda bile günah işliyormuşum gibi geliyor belki de öyle.
    Sormak istediğim şey dini nikah kıymamız doğru olur mu.

  2. Selamun aleykum. Bir kişi ile evlenmeyi istemek günah değildir ama aileyi ezip geçmek, onları kırmak ve habersiz bir şekilde evlenmek asla doğru değildir. Sabırla ve haram bir ilişkiden de sakınarak aileni güzellikle ikna etmenin yollarına bakabilirsin. Hanefi olsan da giz bir evlilik ve gizli bir nikah geçerli değildir. Hanefilerde kız için velisinin izin şartı olmasa da gizli saklı ve şahitlerinde şahitliğini gizlemeleri caiz olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.