Dini Soru / Sorular / Abdestte özürlü hükümleri

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar

Abdestte özürlü hükümleri

Soru

Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum bazen bir namaz vakti boyunca bazen bir namaz vaktinde 1-2 kez kaçılıyorum değisiyor yani ama benim sorum özürlü kapsamına devamı şartı olan her namaz vaktinde 1kere çıkma şartı var ya bendeki durum bu namaz vaktinde yel kaçtı mı özür durumu devam ediyor mu diye terettüdde kalıyorum bu durumu takip etmek için ne yapmalıyım

Cevap

Özür Ne Demektir?

1. Sürekli devam eden abdest bozucu hâllere özür denir. Meselâ, idrarını tutamama, devamlı gaz çıkarma, sık sık burnu kanama, yarasından devamlı su akma gibi hâller, birer özür hâlidir. Kendisinde bu gibi abdest bozucu bir özür bulunan kimseye ise, sâhib-i özür (özür sâhibi) veya ma’zur (özürlü) denir.

– Özürlü Sayılmanın Şartı Nedir?

Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.)

Bunu bir misalle îzah edelim: Bir kimsenin burnu, öğle vaktinin başlangıcından itibaren kanamaya başlasa ve bu hâl, öğle vakti geçinceye kadar hiç kesilmeden devam etse, bu kişi için özür hâlinin başlama şartı gerçekleşmiş olur. Artık bundan sonraki her namaz vakti içinde en az bir kere bu kanama hâli görülse, o kimse “ÖZÜRLÜ” sayılır.

Çünkü, her namaz vakti içinde özür hâli tekerrür ettiği için, özrün devam ettiği ortaya çıkmış, özürlü sayılmanın ikinci şartı da böylece gerçekleşmiştir. Özür durumunun ortadan kalkması için, özür hâlinin bir namaz vakti içinde tamamen ortadan kalkması, hiç görülmemesi gereklidir. Böyle olan kimse, artık özürlü sayılmaktan çıkmış olur.

– Özür Sâhipleri ile İlgili Hükümler Nelerdir?

Özür sâhipleri için, dînimiz büyük bir kolaylık göstermiştir. Bunların abdestleri, abdest bozucu özürleri devam ettiği hâlde bozulmaz. Bu halde iken namazlarını kılarlar. Abdest bozucu kan, irin, idrar gibi akıntıların kirlettiği yeri tekrar temizlemekle de mükellef tutulmazlar. Çünkü, bu kirler temizlendikten hemen sonra yeniden vâki olmaktadır.

Meselâ, devamlı idrarı gelen bir kimsenin, abdestini idrar akıntısı bozmadığı gibi, gelen bu idrarın kirlettiği yeri yıkamak mecburiyeti de yoktur. İdrar kirletmesi mevcut olduğu hâlde namazını kılar.

Dînimizin özür sâhiplerine sağladığı bu kolaylığa karşı, onların da dikkat edecekleri bir husus vardır. O da şudur:

Özürlü olduğunu tesbit eden kimse, her namaz vakti için, ayrı abdest alır, o vakit için aldığı bu abdestle dilediği kadar nafile veya kaza namazı kılabilir. Vitir ve cenaze namazlarını edâ edebilir. Özür sâhibinin aldığı abdest, sadece içinde bulunduğu namaz vakti süresince geçerlidir. Bir namaz vaktinin çıkıp diğer vaktin girmesiyle abdesti bozulur. Giren yeni vakit namazı için, yeniden abdest alması gerekir.

Meselâ; bir özür sâhibi sabah namazı için vaktinde abdest alsa, bu abdesti sabah namazının vaktinin çıkmasına kadar muteberdir. Vaktin çıkmasıyla, yani, güneş doğmasıyla abdest bozulur, hükmü kalmaz. Artık bu abdestle hiçbir namaz kılamaz.

2. Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, dübürüne üfürür, insan da “yellendim ve abdetim bozuldu” deyip, abdestini tekrar almaya çalışır. Oysa abdesti bozulmamıştır. İşte bu duruma mani olmak için hadiste,

“Abdest almak ancak hadesten veya koku ve sesi olan yellenmeden dolayıdır.”(Tirmizi, Tahare, 56)
buyurulmuştur. Fakat kesin bir şekilde yellendiğini bildiği hâlde, “sesini ve kokusunu almadım” deyip, abdest almamak da tehlikelidir.

Eğer abdestinizin bozulmadığından eminseniz bu vesvesedir. Vesveselere ise dikkat etmeme gerekir. Çünkü vesvesenin üzerine gittikçe büyür. Ehemmiyet vermediğin zaman kaybolur gider.

Ayrıca kan akmıyorsa ve sadece yaranın üzerinde kalıyorsa, bu da abdesti bozmaz. Diğer taraftan yaranın üzerindeki kan etrafa akmadan bir beze veya kağıta bulaşıyorsa bu da abdesti bozmaz. Özellikle vesveseli insanlar bu fetvalardan yararlanarak vesveseden kurtulabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Muhabbet kuşum öldü çok üzgünüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: abdestte kan nekadar olmalıdır ki abdest bozulsun

6 Yorumlar

 1. Selamun aleykum
  Abdest aldiktan sonra bir yara ustune (o yaranin ustunde kan/ir var diyelim) toz gibi, çorap sokugu, kuçuk ip parçasi (yani boyle kucuk pek gorulmeyen) seyler gelse, oraya konsa adest bozulur mu aceba ? Boyle seyleri onlemek zor oluyor.
  Bir sorum daha olucakti. Cuma namazi için hazirlandim. Ayaklarimda yara var ama o yaradan artik pek kan/ir çikmiyor. çorap giyimeden once o yaralara ben pansuman koydum ve sonra çorap giyidim. Fakat, namazdan sonra baktim ki bir pansumanin içinde kan izi var, yani biraz kanamis. Namazim bozulmus mudur ?

 2. Aleykum selam. Bir yaranın üstüne böyle küçücük şeylerin yapışması abdeste engel olmaz. Suyun deriye temasını engelleyecek kadar büyük bir şey olursa bu abdeste engel olur.

  Eğer bu kanamanın namazda olduğundan şüphe edersen cuma olduğu için sadece öğle namazının farzını kaza edersin. Yok eğer namazdan sonra olduğunu düşünüyorsan bir şey yapmana gerek yoktur.

 3. Hocam Fatih Kalender hocanın söylediğine göre adet,hayiz ve herhangi bir hastalıktan olmayan akıntılar abdest bozmazmis. Peki, bayanlar hastalıktan mi yoksa fizyolojik mi olduğunu tespit edemedikleri akıntıları varken nasıl davranmalı?.

  Ben safiiyim. Birinin Ozurlu sayılabilmesi için akıntının bir namaz vakti boyunca kesilmemesi gerekiyor demişsiniz, benim akıntım kesik kesik. Hiç bir zaman aralıksız olmadı. Vakit aralarında en fazla bir-iki kez oluyor. Ben özürlü değilsem, abdestim bozuluyor demektir. Peki bunun için maliki mezhebini taklit edebilir miyim? Umarım anlaşılır yazmisimdir hocam. Cevabınızı bekliyorum.

 4. Fatih Kalender hocanın bilgilerine göre hareket edebilirsin. Tespit edilemeyen durumlardan Allah kullarını inşaallah sorumlu tutmaz. Sen sadece emin olduğun zaman ona göre hareket et. Bunun dışında verilen fetvalarla hareket edebilirsin. Kendi mezhebine göre hareket etmeni tavsiye ederiz. Çok gerekli bir durum olursa o zaman diğer mezheplerin görüşlerine göre de hareket edilebilir.

 5. Kardeşim abdest 2 şeyden bozulur kuranda Maide süresinde net olarak açıklanıyor. Ne diye hocalar soruyon uz. Mezhep uygulamaları kurani bağlamaz. Yahudiler gibi işi Bayır sürmeyi. Açın meal okuyun.kurana ilave yapmayın. Peygamber bile yapsa canını alırız diyor allah. Sirke girmeyin kurani rehber edinin . Son pismanlik fayda vermez. Geri dönüp düzeltme izni yok biliyorsunuz. Cevapları kuranda arayın.

 6. Cuma günü öğle namazı varmı neden diğer namazları için çağrıyı duyunca mescid koşun işi gücü bırakın dememiş cuma hayırlısı diğerleri ne oluyor.neden bütün Salat lar namaz diye adlandırılır. Saatin Yardımlaşma dayanışma anlamı kuranda nasıl belirtiliyor. İnfak konusunda neyin infak edileceğini soruyor müminler. Neyi ne kadar kime zekat verilecek diye sormuyorlar. Müşriklerin zekat ve infak kavramı nedir. Neden kuranda azini verip cogunu kendilerine ayirirlar demiş kime hitaben denmis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.