Dini Soru / Sorular / 3 talakla boşanan tekrar evlenebilir mi

3 talakla boşanan tekrar evlenebilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

3 talakla boşanan tekrar evlenebilir mi

Soru

3 talak la boşayan başka mezheplerden çıkış yolu arayabilir mi?

Selamun aleykum hocam. Benim sorum eşini 3 talakla tamamıyle boşayan birisi başka mezheplerden çıkış arayabilir mi böyle bir fetva var mıdır gerçekten?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bu konuda en sağlam bilgiyi almak isterseniz bir müftülüğe gitmeli ve boşamanın nasıl ne şekilde hangi sözlerle gerçekleştiğini anlatmalısınız. Ancak böyle çok net bir cevap alabilirsiniz. Kesin bir şekilde şüphe bırakmadan eğer 3 talak gitmişse artık buna cevaz veren herhangi bir mezhep yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sanal ortamda zina başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İkinci kez bakmak günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Soru Merhaba Selim hocam. Bu konuda çok vesvese yaşadığım için bunu sorma ihtiyacı …

Kendini sürekli cünüp hissetmek

Sponsorlu Bağlantılar Soru Namaza basladim ama bazı düşüncelerden dolayı guslüm yok gibi geliyor bazen ve …

Bir yorum

  1. Hayırlı günler hocam,ben bekar biriyim ama arkadaşın sorusunu görünce benim de bu konuyla ilgili aklıma bazı sorular geldi.

    Bazı tanınmış hocalar -eğer yanlış anlamadıysam-; nikah Şafi Mezhebi’ne göre kıyılmamışsa (Mesela Hanefi Mezhebi’ne göre evlenen bir çift) Hanefi Mezhebi’ne göre 3 talak gitmişse bile,Şafi Mezhebi’ne göre o nikah sahih olmadığı için yeniden Şafi mezhebi’ne göre nikah kıyılabileceğini söylüyorlar. Bilmiyorum,doğru mu anladım?Bu şekilde yapmak var mıdır dinimizde?Ayrıca eğer doğru anladıysam ve bu bilgi doğruysa; mesela Hanefi değil de,Hanbeli veya Maliki Mezhebi’nde olup da 3 talakı giden bir çift de Şafi mezhebini’ne göre nikah kıyabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.